Stavba svépomocí přináší výhody i nevýhody
Postavit si vlastní dům má jednu velkou výhodu: vše si můžete naplánovat, jak chcete a potřebujete. Lze využít nejmodernější materiály, uzpůsobit si velikost i polohu jednotlivých místností, a pokud máte šikovné ruce, spoustu práce zastanete sami a ušetříte. Nevýhodou může být složitější financování, neznalost technologických postupů či nedostatek volného času.
Financování výstavby domu – úspory, hypotéka, úvěr
Jestliže jste se rozhodli pro stavbu domu svépomocí, určitě jste se pozastavili nad otázkou peněz. Kde je sehnat co nejvýhodněji?
1) Vlastní úspory
Nejvýhodnější je si na stavbu předem našetřit a odkládat si pravidelně peníze na svůj běžný či spořicí účet. Neplatíte žádné úroky a peníze máte k dispozici ihned a bez administrativy. Jen málokdo však na účtu disponuje několika volnými miliony korun na pozemek a samotnou stavbu. Určitě si však na bydlení šetřete již několik let před jeho plánovaným pořízením – každá koruna se vám bude hodit a budete si moci vzít nižší úvěr.
TIP: Svěřte se se svým záměrem svým nejbližším a poproste je o finanční výpomoc. Schovávejte si veškeré finanční dary a naučte se šetřit peníze co nejefektivněji.
2) Hypotéka
Pro stavbu domu svépomocí se sjednává hypotéka s postupným čerpáním – při stavbě máte v pravidelných intervalech k dispozici část peněz z úvěru, kterými platíte materiál a práci (po schválení stavebního povolení, po dodání faktur nebo na základě postupu prací vyjádřeného odhadcem). V případě koupě hotové stavby na klíč se může uvolnit celá částka najednou.
TIP: Hypotéku si můžete sjednat i na pořízení pozemku a následnou stavbu domu. Vlastnictví pozemku je však velkou výhodou při žádání o hypotéku – lze jej dát do zástavy a třeba získat výhodnější úrok.
3) Úvěr ze stavebního spoření
Pokud si vytváříte úspory na stavebním spoření, je možné využít i s ním spojený úvěr na bydlení. Ten se přitom nemusí týkat jen koupě již hotové stavby, ale právě i postavení nového domu.
Ať už si vyberete jakýkoliv způsob financování stavby, měli byste s předstihem šetřit vlastní prostředky pro snížení půjčované částky. Čím více peněz si zvládnete naspořit, tím méně nakonec zaplatíte bankovní společnosti.