Způsob, jakým pandemie od základu změnila zvyklosti a priority vůči práci a zábavě, se odrazil i na trhu chalup v zahraničních horách. O ně se dnes místo cizinců zajímají hlavně místní, kteří mají již druhou lyžařskou sezonu sněhobílé alpské svahy z velké míry jen pro sebe.
Například ve Švýcarsku vzrostl v zimní sezoně 2020–21 domácí cestovní ruch o téměř třicet procent oproti té předchozí. Vleky totiž zůstaly otevřené, zatímco restaurace své tradiční fondue a raclette podávaly jednoduše venku. Stejný průběh bude mít, zdá se, i letošní čas zimních radovánek. Což se již začalo projevovat v růstu cen nemovitostí. Za ním ovšem stojí i fakt, že rekreačních nemovitostí, jejichž podíl na trhu omezuje švýcarská legislativa na dvacet procent, není v prémiových letoviscích zrovna nadbytek.
Průměrně si kupci podle švýcarské banky UBS připlatili v roce 2020 u alpské chalupy meziročně o čtyři procenta, což byl největší nárůst od roku 2012. Luxusnější resorty, kde si kupci účtují více než 11 tisíc franků (v přepočtu 253 tisíc korun) za metr čtvereční, zdražily o osm procent.
O rok později se nárůst podle společnosti Knight Frank ještě zrychlil. Zatímco v letovisku Verbier byla cena prémiové rekreační nemovitosti meziročně o více než deset procent vyšší, v německy mluvících resortech kupci investovali podstatně víc – ve Svatém Mořici o 16,5 procenta, v Klosters o 14,4 a Davosu o 13,4 procenta.
Za méně peněz víc muziky
Podobná situace panuje i v dalších alpských destinacích, kde se vzhledem k přestávkám ve výstavbě během lockdownu, stejně jako kvůli globálním problémům s dodávkami materiálů, nedostává ani nově postavených nemovitostí. Což prodejcům logicky umožňuje žádat vyšší ceny.
„Kupci se stali cenově mnohem méně citliví,“ uvedl pro Financial Times Florian Hofer, ředitel realitní společnosti Engel & Völkers, s tím, že loni se mu v exkluzivním letovisku Kitzbühel podařilo prodat chalupy za úctyhodných 17,5 milionu a 22 milionů eur. „Nejde přitom o přehřátý trh, nýbrž akcelerovaný, jenž je poháněn levnými penězi, strachem z dalšího lockdownu a nepříjemnou představou o uváznutí v bytě ve Vídni nebo Mnichově,“ vysvětluje.
Ne všichni ale jeho přesvědčení sdílejí. Spolu s cenovkami nemovitostí totiž roste počet těch, kteří se místo v předních lyžařských střediscích porozhlížejí po zajímavých objektech v okolí – v místech, která nabízejí přístup do stejných lyžařských oblastí za méně peněz. Ta kromě toho disponují obvykle i lepším výhledem a větším prostorem, což se v době delších pobytů během pandemie hodí.
Úspory přitom mohou být značné. Z nedávného průzkumu společnosti PriceHubble vyplynulo, že průměrná cena domů v méně známých lokalitách spojených se stejnými lyžařskými oblastmi čtyř předních alpských středisek ve Francii a Švýcarsku — Courchevel 1850, Val d’Isère, Megève a Verbier — byla o 43 až 62 procent nižší než v samotných letoviscích.
Pokud však pro kupce peníze nepředstavují problém, měl by počítat s tím, že při nákupu v prémiových letoviscích bude možná muset snášet nepříjemné kompromisy. Nedostatek vhodných objektů totiž vede například k tomu, že si někteří majitelé domů musí auto místo v garáži zaparkovat venku na sněhu. Nebo se místo úchvatným výhledem na majestátní hory kochají pohledem na tenisový kurt.
Když bary utichnou
V alpských destinacích se však v době pandemické objevil ještě jeden zajímavý trend – kupci dnes mnohem více než předtím preferují dostatek prostoru a tiché prostředí. Zatímco před dvěma lety poptávali nejčastěji třípokojový byt v blízkosti barů a restaurací, dnes volí prostorné apartmány v klidnější části letoviska, upozorňuje Roddy Aris, partner ve společnosti Knight Frank, zodpovědný za francouzskou alpskou síť.
I v zemi galského kohouta totiž během posledních dvou zimních sezon vzrostl počet domácích kupců, konkrétně z 60 na 74 procent. Přičemž ti stejně jako jinde unikají do hor z velkých měst, jako jsou Paříž, Bordeaux nebo Lyon. Podle realitní společnosti Savills se navíc změnila věková struktura typických zájemců – místo důchodců nebo lidí v předdůchodovém věku jsou za chalupy ochotni zaplatit dva a více milionů eur i klienti mezi čtyřicítkou a padesátkou.
Estate tip: Nově zrekonstruovaná luxusní chata v Savojských Alpách
Luxusní chata ležící v klidné lokalitě na jižním svahu francouzského lyžařského střediska Saint-Gervais-les-Bains v Savojských Alpách byl původně statek. Hlavní obytná část v prvním patře poskytuje obrovskou otevřenou plochu o rozloze 166 m² včetně moderní kuchyně, krbu, salonku, jídelny a baru. V tomto patře se také nachází hlavní ložnice s vlastní koupelnou. V přízemí jsou čtyři velké ložnice, kinosál, lázeňská část se saunou, lyžárna a přístup do garáže. Chata, která díky svému umístění v horní části obce nabízí nádherné výhledy do okolí, je vzdálená jenom pět minut jízdy od centra a deset minut od střední stanice vleku Bettex. Aktuálně se prodává za cenu 2,5 milionu eur (v přepočtu 60,5 milionu korun).
Autor: Andrea Votrubová
Foto: Pixabay, Andrea Votrubová