České bydlení je nejhůř dostupné v Evropě
Růst cen bytů je v posledních letech celoevropským trendem, české zdražování se ale vymyká svou dynamikou. Jen loni dosáhlo růstu téměř devíti procent. Podle studie poradenské společnosti Deloitte je v Česku potřeba k pořízení sedmdesátimetrového bytu v průměru 11,4 průměrných ročního platu. Tomu se přibližuje jen Rumunsko s 11,3násobkem a Rakousko s desetinásobkem. Například v Německu na koupi stejné nemovitosti stačí 5,4 a v Polsku 7,7 ročních mezd.
ZDR Investment sonduje Rakousko a Německo
Realitní fond ZDR Investment chce využít koronakrizi jako příležitost k výhodným nákupům. Po tuzemské epidemické investici – nákupu obchodních center v České Lípě a Klatovech – se chtějí manažeři vydat také do zahraničí. Kromě Slovenska se poohlíží na západě: Roman Latuske z vedení fondu naznačil, že nejblíže jsou nákupy retailových parků v Rakousku a Německu. Do konce roku by podle něj měla hodnota nemovitostního portfolia fondu přesáhnout pět miliard korun.
Arete posiluje na Slovensku
Investiční a nemovitostní skupině Arete se podařilo v posledních měsících i přes koronavirovou krizi obsadit volná místa ve svých areálech na Slovensku a prodloužit smlouvy s nájemci. V Novém Mestě nad Váhom připravila pro logistickou společnost TPL více než sedm tisíc metrů čtverečních prostor určených především pro skladování potravin. Firmě se dařilo i v Česku – v Lovosicích získala na jaře nájemce CTE Cargo sped. Investiční a nemovitostní skupině Arete se podařilo v posledních měsících i přes koronavirovou krizi obsadit volná místa ve svých areálech na Slovensku a prodloužit smlouvy s nájemci. V Novém Mestě nad Váhom připravila pro logistickou společnost TPL více než sedm tisíc metrů čtverečních prostor určených především pro skladování potravin. Firmě se dařilo i v Česku – v Lovosicích získala na jaře nájemce CTE Cargo sped.