Brněnské kanceláře táhne IT a farmacie
Brněnský kancelářský trh zaznamenal loni rekordní pronájmy prémiových prostor. Většina nově uzavřených smluv se rekrutovala ze sektoru IT a high-tech a sice 55 procent. Koronakrize se na trhu projevila odložením či zpožděním některých jednání, podle analytiků CBRE ale hlavně díky poptávce IT firem obstojí. Stejně jako v Praze ale vzroste poptávka po menších kancelářích. Pandemie neovlivnila ani výstavbu nových kanceláří. Těch v Brně vzniká na 57 000 metrů čtverečních. Ještě letos má být dokončena Vlněna Office Park nebo Areál Slatina Grey Building.
Metrostav mění šéfa
Největší česká stavební firma vyměnila na začátku léta ředitele. Dosavadního dlouholetého šéfa Pavla Piláta vystřídá Jaroslav Heran, který dosud stál v čele jedné z divizí firmy. Pilát podle vyjádření Metrostavu odchází na vlastní žádost. Nový generální ředitel, pětapadesátiletý Jaroslav Heran, pracuje v Metrostavu od absolvování stavební fakulty ČVUT již třicet let.
Praha se blíží kompromisu v Letňanech
Premiér Andrej Babiš a vedení metropole se posunuli v diskusích o využití pozemků v pražských Letňanech. Šéf kabinetu o ně jeví zájem už delší dobu, plánuje na nich postavit úřednickou čtvrť. Dosud ale narážel na odpor Zdeňka Hřiba. Stát by s magistrátem rád do poloviny září podepsal memorandum, které by mělo dosavadní neshody vyřešit. Kromě výstavby v Letňanech nebo směn pozemků by mělo zahrnovat i slib státu přispět městu 60 miliardami na dostavbu vnitřního okruhu.
Pandemie ochromila stavební úřady
Už tak pomalé povolování nové výstavby v Praze se v průběhu nejostřejší fáze koronakrize ještě zhoršilo. Podle statistik portálu CenovaMapa.org se počet všech rozhodnutí stavebních úřadů během května propadl oproti dubnu o polovinu a meziročně o více než 15 procent. Podle Františka Brože z CenovaMapa.org byla květnová (ne)aktivita úředníků vůbec nejhorší za dobu, co portál tato data sleduje.
Investice do dobrodružství
Letošní léto i podzim se podle očekávání ponesou v duchu boomu v domácím turismu. Pro české podnikatele je to skvělá příležitost pro restart podnikání. Třeba město Most není typickým turistickým cílem, v loňském roce zde však byla otevřena nová atrakce v podobě 3D bludiště s vyhlídkovou věží, která lokální návštěvností výrazně zahýbala. Za touto unikátní stavbou stojí společnost Unipark, jejíž návrhy a realizace zábavních atrakcí patří k nejúspěšnějším na českém trhu. „Město Most od začátku chtělo komerční atrakci. To bylo skvělé, často musíme zastupitele přesvědčovat, že není špatné vybudovat hřiště, které nebude z městské kasy jen brát, ale bude vydělávat alespoň na vlastní provoz. 3D bludiště této velikosti má dobu návratnosti investice okolo tří let,“ uvádí jednatel Uniparku Jan Bezucha a dodává: „Máme vlastní architektonický ateliér a v současné době tvoříme na míru unikátní síťové atrakce, velké zábavní parky s příběhem, vyhlídkové věže, 3D bludiště, lezecké trenažéry, ale i originální dětská hřiště s multimediálními prvky.“ Mezi další práce společnosti patří síťová atrakce Na Větvi v Hradci Králové, 3D bludiště v Hodoníně, Kamzíkova stezka a Dračí hřiště v Hrubé Vodě či lanové centrum Svatý Linhart v Karlových Varech.