Prodloužený víkend v hlavním městě Portugalska i mimo sezonu nabije energií, jíž je na podzim tolik potřeba. Lisabon je okouzlující díky bohaté a slavné historii a pestré kulturní scéně, ale podmaní si cestovatele z celého světa především svou nenucenou bezprostředností. Jeho čtvrti jsou proměnlivé a svébytné jako historie samotného Portugalska, již utvářeli již dávní Féničané. Portugalská vášeň pro život a touha po vědění se nesmazatelně vepsala do podoby dnešního světa v éře velkých mořeplavců a v Lisabonu jsou tyto hodnoty patrné dodnes. Svou cestu, jež navždy změnila mapy, započal na vlnách řeky Tajo i Vasco da Gama, který od jejích břehů odrazil na plavbu do Indie.
Duše města
V Lisabonu můžete každý den nachodit dvacet kilometrů v ulicích zvedajících se a klesajících v kopii křivek sedmi kopců, na nichž se město rozkládá, ale pokud chcete svůj zdejší pobyt dedikovat již v úvodu zmíněným portugalským chutím, vaší základnou nemůže být jiná čtvrť než Chiado. Projíst se všemi jejími svody tak, aby člověk mohl říct, že zná chutě Lisabonu, je úkol přesahující kapacity jednoho lidského života. Misi, jakkoliv předem odsouzenou ke sladké prohře, se každopádně sluší začít v samém srdci města, jež je navíc strategickou výchozí pozicí.
Hotel Bairro Alto na Praça Luís de Camões je zřejmě nejslavnějším hotelem Lisabonu. Adresa, která je portugalské hotelové legendě domovem, byla zasvěcena pohostinství již od 18. století, nedávno však proběhl poslední update podoby hotelu. Pod velkorysou a velmi citlivou rekonstrukcí je podepsán držitel Pritzkerovy ceny Eduardo Souto de Moura, interiéry pro jeho vizi Bairra Alta navrhl Atelier Bastir. Atmosféru pokojů a apartmá rafinovaně kombinujících bohémství a klasickou eleganci definují kromě vintážních detailů a ručně malovaných ptačích motivů na zdech především materiály, jako je tmavé dřevo, kůže, mramor a bohaté tkané látky. Velkorysé koupelny nabízejí ve vyšší kategorii suit romantické volně stojící vany, a z některých z nich je dokonce skrze lehké šifonové záclony výhled na náměstí nebo řeku Tajo.
Nad střechami s Nunem Mendezem
Kapitolu samu pro sebe tady představují snídaně. Na střešní terase Bairro Alto s výhledem na staré město, řeku Tajo a její velkolepé mosty vás přesvědčí o tom, že jde o nejdůležitější jídlo dne. Rozhodně si dejte čokoládovou briošku, její provedení z pastelerie v přízemí hotelu redefinuje to, jak by měla čokoládová brioška vypadat. Páté patro, které je ranní základnou pro start dlouhých dní v ulicích Lisabonu, se po snídani mění v restauraci BAHR, jeden z nejambicióznějších gastronomických projektů města. V jeho čele nestojí nikdo menší než mistr Nuno Mendez, jehož projekty mají na kontě několik michelinských hvězd. BAHR je návratem Nuna Mendeze, známého pod přezdívkou Viajante (cestovatel, pozn. red.), do jeho rodného města a na menu je jeho vášeň pro chutě a kulinářské podoby Portugalska znát.
Z terasy můžete mezi extatickými chody, které přepisují pravidla fine dining, pozorovat, jak zapadá slunce nad mostem 25. dubna a snít o tom, jak se tady před stovkami let začaly psát první kapitoly příběhu Nového světa. Pokud na vás nezbude místo na terase, uvnitř restaurace se vám otevře podobně privilegovaný výhled – ten na open kitchen Nuna Mendeze. Díky otevřenosti kuchyně můžete sledovat každý krok přípravy pokrmů, a pokud byste si měli z menu vybrat jen jednu položku, ať jsou to uzení exotičtí korýši Goose Barnacles. Mendez je servíruje na křupavém toastu s delikátní omáčkou a donutí vás jíst rukama s takovou samozřejmostí, jako byste se zastavili u pouličního stánku – a pak smeknout před jeho talentem.
Tasco atypico
Podobně progresivní podnik, ovšem se zcela novou energií, najdete na adrese Rua Nova da Trindade 11. Ofício nepatří mezi restaurace, u kterých při zmínce jejich jména sklidíte mezi přáteli u stolu obdivné uznání – brzy tomu tak ale bude. Koncept šéfkuchaře Huga Candeiase jeho tým shrnul do statusu tasco atípico, přičemž tasco je výraz pro pouliční kuchyni a atípico zřejmě netřeba překládat. Menu restaurace Ofício je podobně dynamické jako podnik sám. Hned při vstupu do designově minimalistického interiéru budete ostře konfrontováni s chladicím pultem plným atraktivních mořských plodů. Při předložení menu následně zjistíte, že delikátní ústřice nebo nadýchaní krabi zdaleka nejsou skrytým esem v rukávu této nové lisabonské hvězdy. Ofício dokáže příjemně šokovat předkrmem v podobě oversize škvarku nebo pikantních oliv marinovaných ve worcesteru, ale reálnou úroveň jeho kulinářských ambic ukážou až chody, jako je třeba křehký filet z rejnoka.
Ke všemu výše zmíněnému dostanete do sklenice vždy dřív, než stačí vyschnout, perfektně nachlazené víno a nikdo se vás nebude ptát, jaké přesně byste si představovali – v Ofício prostě vědí, jak se o hosty postarat. Jediným problémem této gourmet destinace je, že plánovaná hodinová zastávka na cestě za krásami Lisabonu se může snadno zvrtnout v celovečerní projekt. Objevů lačný cestovatel tak bude nucen ztracený turistický program naplnit při další cestě – a právě to je v případě Lisabonu nejpřirozenější cestou do hlubin jeho duše.
Pauza na nákupy
Navštivte obchůdek A Vida Portugesa, ve kterém najdete v retro stylu tradiční portugalské produkty všeho druhu, a to od kosmetiky přes domácí dekor a předměty denní potřeby až po speciální potraviny či víno. O kousek dál nabízí drobounký obchod Luvaria Ulisses již téměř jedno století ručně vyráběné rukavice z té nejjemnější kůže. Úžasný prostor ve stylu art deca pojme maximálně dva návštěvníky. Za návštěvu stojí i Benamôr, který mámí kolemjdoucí vůní růží i mandlového oleje a dodnes patří k nejvyhledávanějším portugalským výrobcům kosmetiky. Věhlasu se těší obličejový krém Créme de Rosto, jehož receptura zůstala nezměněná již 95 let. Portugalci jsou známí i svou slabostí pro stylovou obuv, a módním guru tak nesmí uniknout butik obuvníka Luise Onofre, který je vyzdvihován pro svou vkusnou a nadčasovou extravaganci.