kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Estate Lifestyle » Ontario: Země třpytících se vod

Ontario: Země třpytících se vod

vodopády
Foto: Unsplash
Tak nazývali Irokézové tento kus své domoviny, podle blyštivých jezerních ploch. Ontario, nejlidnatější kanadská provincie, se dnes blýská i dalšími mnoha nej. Je hospodářským srdcem země, leží tady Toronto, její největší město, a také hlavní metropole Kanady, Ottawa. Zní tu hřmění Niagarských vodopádů a navzdory blízkosti velkoměst můžete lehce uniknout do divočiny, kterou je země javorového listu proslulá.

Voda je v této kanadské provincii všudypřítomná, zahrnuje až šestinu jejího povrchu. Dlouhou hranici mezi Ontariem a Spojenými státy tvoří řeky a jezera, hraniční přechody do USA tak často tvoří mosty. K jejímu přírodnímu bohatství patří i světové vodní představení, Niagarské vodopády. Symbol Kanady i dokonalého souznění přírodní krásy a fyzikálních sil. Nejsou nejvyšší ani nejsilnější, ale mnozí by přísahali, že jsou nejmalebnější. Představoval si je tak i dobrodruh a komponista Eduard Ingriš, když složil píseň, z níž se stala trampská hymna. „Teskně hučí Niagara, teskně hučí do noci, komu vášeň v srdci hárá, tomu není pomoci…“

Burácející masa vody v sobě nese obrovskou energii. Ta se dotkla i Charlese Dickense, jednoho z největších romanopisců 19. století, který prohlásil: „Právě zde stojí člověk nejblíže Bohu.“ Hudební skladatel Gustav Mahler vzdal hold přírodnímu zázraku přirovnáním k pořádnému fortissimu.

Existuje několik verzí, jak Niagara ke svému jménu přišla. Ta nejčastější se odvolává na slovo irokézských indiánů niagagerega, vyjadřovali tak místo, kde je země rozpůlena. Niagarské vodopády jsou souhrnným názvem pro tři vodopády na řece Niagara.

O niagarský zázrak se Kanada dělí se Spojenými státy, pravda je, že z kanadské strany je pohled na vodopády mnohem impozantnější. Řeč čísel hovoří jasně. Americké vodopády nazývané American Falls jsou široké 320 metrů a na kanadské straně dosahují Horseshoe Falls bezmála 800 metrů. Každou minutu tu z výšky 52 metrů dopadne sto šedesát tisíc krychlových metrů vody. Traduje se, že Napoleonův bratr vyrazil k vodopádům dostavníkem z New Orleans se svou novomanželkou a od té doby jsou vodopády atrakcí pro všechny novomanžele. A nejen pro ně, Niagarské vodopády se řadí suverénně k největším atrakcím Kanady.

Ontario
Foto: Unsplash

Div stvořený přírodou

Teskně hučící Niagara spojuje dvě z kanadských Velkých jezer, jedná se o pamětníky doby ledové. Před osmnácti tisíci lety bylo Ontario pokryto vrstvou ledu a během tání se velké množství vody usadilo v pánvi. Niagarské vodopády vznikly před dvanácti tisíci lety, ale nenašli bychom je na stejném místě jako dnes. Vlivem eroze dochází k posunu a za padesát tisíc let by vodopády měly splynout s Erijským jezerem. K životním zážitkům, které si lze stále dopřát, patří projížďka lodí, kdy sílu vodopádů ucítíte velmi zblízka a na vlastní kůži, proto dostanete před plavbou pláštěnku. Další možností je podívat se na vodopády z výšky. Nechat se vynést helikoptérou a užít si panoramatický let. Anebo výtahem do Skylon Tower, jejíž součástí je restaurace, která se během hodiny otočí o 360 stupňů. Pokud se chcete probouzet pohledem na přírodní div světa, ubytujte se ve vyhlídkové věži Minolta Tower. V okolí Niagarských vodopádů můžete zkusit štěstí v některém z kasin. Falls view Casino Resort je největší a nejelegantnější svého druhu v celé Kanadě.
Kousek od vodopádů leží kouzelné městečko Niagara-on-the-Lake, jehož romantický duch je nakažlivý. V této oblasti se daří vínu, v okolí je řada vinic včetně Peller Estates, která byla oceněna jako nejlepší vinařství v Ontariu. Ubytovat se můžete v hotelu Prince of Wales z řetězce Vintage Hotels. Je to jako výlet do viktoriánských časů se vší parádou. Hotelová restaurace Noble staví své menu především na sezonnosti a lokálnosti ve spojení s francouzskou tradicí. Jak ho vhodně napárovat s vínem, vám poradí sommelier Fred Gamula. Nabídne vám vinný lístek zahrnující poklady z okolních i světových vinic. V Prince of Wales najdete také luxusní SPA, jehož součástí je vnitřní bazén se slanou vodou.

Velká pětka

Irokézové nenazývali Ontario zemí třpytících se vod náhodou. Nachází se zde obrovské množství jezer včetně těch nejúchvatnějších. Velká jezera neboli The Great Lakes jsou přírodní úkaz. Řadí se k nim jezero Hořejší, Huronské, Erijské, Ontarijské a Michiganské. Protínají hranici mezi Spojenými Státy a Kanadou, s výjimkou Michiganského jezera, které celé leží na území USA. Společně tvoří největší skupinu sladkovodních jezer na světě. Obsahují 21 procent veškerého povrchového vodstva na zemi (bez moří a oceánů) a v rámci Severní Ameriky je to 84 procent. Prvními lidmi, jimž se naskytl pohled na tento přírodní zázrak, byli zřejmě příslušníci kmene Irokézů. Aktuální výzkumy prokázaly, že lidé zde žili již deset tisíc let před naším letopočtem, tedy dávno předtím, než se zpráva o existenci Velkých jezer dostala k evropským objevitelům. Ani Jacques Cartier, francouzský námořník označovaný za objevitele Kanady, k jejich břehům nedosáhl. Podařilo se to až jeho krajanovi Samueli de Champlainovi, který v roce 1615 doplul do Huronské zátoky.

Ontario
Foto: Unsplash

V zemi jezer

Hořejší jezero je největším sladkovodním jezerem na světě. Nachází se zde Lake Superior Provincial Park, kde se dostanete do bezprostřední blízkosti jezera a také k žulovým skálám tvořícím jeho břehy. Projet se můžete na kánoi a připadat si jako první objevitelé, když tyto kouty poznávali. Pokud budete mít štěstí, můžete spatřit některé ze zástupců zdejší živočišné říše. Svůj domov tady mají losi, vlci, bobři, kojoti nebo černí medvědi baribalové. Vydat se můžete k nádherné písečné zátoce Old Woman´s Bay, kde jsou ve skalách k vidění rytiny kmene Ojibwa. Pokud byste projížděli městečkem White River, nebuďte překvapeni, když uvidíte obří maketu teploměru a medvídka Pú. Teploměr odkazuje na událost v roce 1935, kdy zde byla naměřena těžko představitelná teplota -57 °C, nejnižší zaznamenaná v celé Kanadě. A skutečné medvídě, jež proslulo jako medvídek Pú, bylo odsud v roce 1914 odvezeno do londýnské zoo. Druhým přírodním koutem na březích Hořejšího jezera je Národní park Pukaswa. Park pokrývá kopcovitá krajina porostlá severskými lesy, je plná močálů, bažin, jezírek a nechybí divoké pobřeží jezera. Thunder Bay, tak zní název přístavu na břehu Hořejšího jezera, jehož okolní krajina už připomíná prérii. Díky svému kasinu a marině je oblíbeným turistickým letoviskem. Vzhledem ke své unikátní poloze v jedinečné krajině se prezentuje jako prémiové město outdooru. Je nádherným venkovním hřištěm, kde můžete provozovat všemožné aktivity, jako jsou rybaření, jízda na koni, golf či lezení po skalách.

Vodní živel

Huronské jezero je druhé největší z velké pětky. Protíná kanadské Ontario a americký stát Michigan. Není to jen majestátní rozloha 60 tisíc kilometrů čtverečních a průzračné vody, které ho proslavily. Pod hladinou lze spatřit vraky lodí, jež tu zpečetily svůj osud. Nejznámější je vrak nákladní lodi Sweepstakes, která převážela uhlí, ale poté, co narazila do skal u ostrůvku Cove Island, skončila na dně jezera. Navzdory svému neblahému osudu slouží dál jinému účelu. Stala se oblíbenou atrakcí potápěčů a domovem vodních živočichů. Huronské jezero odděluje od zátoky Georgian Bay poloostrov Bruce Peninsula, na jehož konci se nachází mořský národní park Fathom Five. Na jeho dně leží dvacet potopených lodí, jejichž útroby můžete prozkoumat.

Ontario
Foto: Unsplash

Nekonečné bohatství

Na území Ontaria se nachází 639 státních přírodních rezervací. Pokud chcete objevovat jeho přírodní krásy, máte nekonečně možností. Erijské jezero ležící poblíž Niagarských vodopádů je nejjižnějším z pěti Velkých jezer. Na jezeře najdeme jednatřicet ostrůvků, což z něj činí oblíbené útočiště rybářů. Na břehu Erijského jezera se nachází národní park Point Pelee, považovaný za ekologicky nejpestřejší v rámci celé země. Vstupní branou je městečko Leamington přezdívané hlavní rajčatové město Kanady. Zdejší mírné klima a úrodná půda rajčatům svědčí, dlouhá léta vlastnila v Leamingtonu továrnu na zpracování rajčat společnost Heinz. Národní park schraňuje řadu ekosystémů, na jaře je úchvatné pozorovat početná hejna ptáků, kteří se tu zastavují na svých migračních cestách. Park je jako stvořený pro turistiku, trajektem z leamingtonského přístavu se můžete vypravit také na ostrov Pelee se dvěma přírodními rezervacemi. Na břehu jezera se nacházejí přírodní pláže, kde se můžete vykoupat.

Kdo by řekl, že mezi rušnými velkoměsty, jakými jsou Toronto a Ottawa, může být něco tak krásného jako Algonquin? Jedná se o nejstarší provinční park v Kanadě, který je proslulý tím, že ho zdobí neuvěřitelných 2400 jezer a 1200 řek. Rozloha parku odpovídá velikosti Plzeňského kraje, nabízí tedy dost životního prostoru pro zástupce kanadské fauny. Žijí zde medvědi, vlci, bobři a majestátní losi, kteří přitahují návštěvníky jako magnet. Parkem se proplétají turistické stezky a okolní kopce jsou porostlé javory.

Ontario
Foto: Unsplash

Po kolejích k severu

V severovýchodní části Ontaria leží městečko Cochrane, rodiště legendárního hokejisty Tima Hortona, který vedle svých sportovních úspěchů zabodoval i na poli byznysu. Založil řetězec rychlého občerstvení Tim Horton´s, jenž se stal každodenní součástí života Kanaďanů. Právě zde můžete nasednout na vlak známý jako Polar Bear Express, jenž vás po kolejích proveze 330 kilometrů arktickou tundrou až k městu Moosonee u břehu Hudsonova zálivu, což je v Ontariu nejsevernější místo, kam se lze dostat hromadnou dopravou. Navzdory názvu vlakového spoje neočekávejte, že se cestou budete kochat výhledy na lední medvědy. Kontakt s největší suchozemskou šelmou planety si ale můžete dopřát v Cochrane, kde se nachází Polar Bear Conservation and Education Habitat, největší zařízení svého druhu poskytující ochranu ledním medvědům. Přestože se jedná o vrcholného predátora planety, čelí ohrožení z důvodu zmenšování svého životního prostoru a klimatickým změnám. Cílem záchranné stanice je poskytnout těmto šelmám podmínky maximálně podobné jejich přirozenému prostředí. Můžete si zde dopřát vskutku exkluzivní zážitek. Zaplavat si s ledními medvědy nebo přesněji řečeno v bazénu sousedícím s jejich vodní plochou, kdy vás bude od těchto majestátních tvorů oddělovat nerozbitné sklo.

Autor: Barbora Slavíková Literová

Galerie

Foto: Unsplash

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky