Margita s Martinem se zde rozhodli zúročit své zkušenosti z cest do dalekého Japonska, kde se oba naučili připravovat nejen sushi, ale i další tradiční pokrmy země vycházejícího slunce. Menu Manye zahrnuje jídla typická pro japonskou hospodskou kulturu, vychutnat si tak můžete křupavé knedlíčky gyoza ve dvou variantách (kachní s domácí hoisin omáčkou nebo veganské s houbami shiitake a bylinkami), lehké solené sójové boby edamame nebo třeba karaage, tedy šťavnaté a křupavé kuře se spicy majonézou.
Z větších jídel pak nezapomeňte vyzkoušet okonomiyaki, japonskou variaci na pizzu. Jde o druh zelné placky, která se po usmažení zdobí omáčkou, jarní cibulkou a hoblinkami sušeného tuňáka. K základním ingrediencím je možné na přání přidat i další, například slaninu. Skvělá je i sezonní zelenina v tempuře.
Wabi-sabi na talíři i v interiéru
Kdo přece jen nedá dopustit na sushi, má v Manyi možnost vybrat si z několika druhů nebo zvolit rovnou celý set. Za nás jednoznačně zvítězilo temaki sushi, kornout z řasy nori s nasekaným tuňákem a lanýžovou omáčkou. Pokud vám zbude místo ještě na dezert, dejte si rýžovou zmrzlinu, kterou pro Manyu vyrábí brněnská zmrzlinárna Ještě jednu. To vše nezapomeňte zalít pořádnou dávkou saké.
Za podobou interiéru restaurace stojí Jung Architekti, kteří zde použili popartové retro prvky – tapetu z plakátů s japonskými reklamami ze 70. let, železo v odstínu červené či ručně vyřezávané umění kumiko na dřevěné dělicí stěně a lehce ošetřené masivní dřevo, které bude v čase pracovat a respektovat japonskou krásu v pomíjivosti wabi-sabi.
Autor: Jitka Krulcová
Foto: Manye