U málokterých sportů můžete testovat vlastní hranice tak jako u těch adrenalinových. V České republice se těší oblibě především snowboarding, ze kterého se však stala masově provozovaná záležitost. Poměrně rozšířený je rovněž skateboarding, in-line bruslení a biking. Důležitým předpokladem pro extrémní sporty je především koncentrace, například při lezení na skále bez jištění stačí chvilka nepozornosti a následky mohou být fatální.
Ostražití buďte zejména na dovolené
Hranice toho, co kdo snese, je však u každého jiná. Jestliže s adrenalinovými sporty začínáte, naslouchejte vlastnímu tělu a zbytečně ho nepřetěžujte. V Česku patří mezi nejoblíbenější extrémní sporty tandemový seskok z letadla, kdy je s vámi po celou dobu instruktor (a to včetně seskoku).
Dále skok na laně nebo akrobatický let větroněm. Adrenalinové sporty a zážitkové aktivity lidé zkoušejí nejvíce na dovolených. Dejte si však pozor. Běžné pojištění totiž obvykle nekryje úrazy, ke kterým může dojít při provozování extrémních sportů či během aktivit, jako je například vodní lyžování. Cestovní pojištění od AXA pojišťovny nabízí na svém webu mimo jiné kalkulačku, kde si zvolíte, jakému sportu se chcete během aktivně strávené dovolené věnovat, a rychle si tak propočítat, na kolik vás vyjde sjednání cestovního pojištění.
Jaké jsou další adrenalinové sporty?
- bungee jumping – skok na laně
- base jumping – skok s padákem z pevného bodu
- bouldering – horolezectví bez lana
- extreme skiing – lyžování či snowboarding v divoké přírodě
- rafting – sjíždění divoké řeky na raftu
- paragliding – seskok s padákem ze svahu či vyšší skály
Dopřejte si pocity štěstí a osvobození
A proč jsou adrenalinové sporty natolik oblíbené? Mohou za to hormony. Během extrémních zážitků se v těle dějí složité procesy, při nichž je nadledvinkami produkován jeden ze stresových hormonů – adrenalin. V okamžiku, kdy zaplaví organismus, vám začne silně bušit srdce, uvolní se dýchací cesty, rozšíří se zornice a celé tělo se napne v očekávání. To nejlepší však přichází až po samotném adrenalinovém zážitku. Další hormony v těle se postarají o pocity spokojenosti a úspěchu. Podobné euforické stavy zažívají lidé, kteří vylezou na vrcholek vysoké hory. Mnohdy je připodobňují k naprostému pocitu osvobození. Podle četných výzkumů vás navíc může překonání velkého stresu či strachu psychicky posílit. S trochou nadsázky lze tedy říct, že skutečně platí „co tě nezabije, to tě posílí“.
Adrenalin jako slastná záležitost
Tyto stavy však nejsou lidskému tělu cizí. Zejména v minulosti měly pro člověka důležitý význam. Organismus totiž tento proces spustí ve chvíli, kdy se cítí ohrožen. Pokud například pravěkou tlupu napadlo nebezpečné zvíře, tělo začalo fungovat v režimu „bojuj, nebo uteč“. Z biologického hlediska dnes už tyto mechanismy nemají takovou váhu, neboť napadení zvířetem už nepředstavuje každodenní hrozbu. Pro některé je tento pocit zaplavení těla adrenalinem a dalšími hormony tak slastnou záležitostí, že jej vyhledávají právě prostřednictvím extrémních sportů. A jaká adrenalinová aktivita láká vás?