Dohromady je svedla náhoda a láska k asijské kuchyni. Lee Chang a Nyoman Purnata přijeli do Prahy v roce 2008 každý z jiného konce světa. Chang z amerického Colorada, přestože jeho rodiče jsou původem z Tchaj-wanu, a Purnata z malebného ostrova Lembongan u jihovýchodního pobřeží Bali. Společně prošli kuchyněmi několika známých restaurací, z nichž nejvýrazněji se do jejich kuchařského rukopisu zapsala restaurace Sansho.
Britský šéfkuchař a řezník Paul Day, původní majitel Sansho, představil svým hostům výrazné, málo známé chutě, neortodoxní kombinace surovin, jako je třeba spojení bůčku a vodního melounu, menší sdílené porce a radost z objevování nových jídel i řezů masa. Dnes už to možná nepřekvapí, ale před více než deseti lety to byl na české gastronomické scéně úkaz. Možná právě v malé kuchyni na Petrském náměstí se v hlavách dvou usměvavých kuchařů zrodila touha po vlastním podniku.
Ten otevřeli v roce 2017 nejprve v pražském Podskalí v suterénním prostoru, kterému dominovaly barevné židle a svítidla z čínských porcelánových misek. QQ Asian Kitchen v Ladově ulici bylo o poznání jiné než to aktuální. Hosté si vybraná jídla rovnou zaškrtávali na papírovém menu tak, jak je to běžné třeba v čínských restauracích. Pro verzi 1.0 byly typické skvělé předkrmy, odvážné chutě a poměrně nízké ceny. Bylo snadné nechat se zlákat stručným menu a výřečnou obsluhou k ochutnání úplně všeho.
Přichází QQ 2.0
Aktuálně restaurace sídlí v Mosaic House Design Hotelu nedaleko Karlova náměstí. Interiér je o něco luxusnější než v Podskalí, příjemně členěný tak, že se hosté neruší, ani když je restaurace plná. Hravá svítidla z misek a talířů ale najdete i tady. Poněkud nečekané je umístění toalet mimo restauraci, v hotelové části, ale obsluha vás bezpečně nasměruje. V létě bývá před restaurací zahrádka situovaná do náměstí.
Stěhování proběhlo v roce 2020 a kvůli pandemii covidu dalo majitelům pořádně zabrat. Den po neoficiálním otevíracím večírku byl vyhlášený první lockdown a investice do nové provozovny se zdála být přinejmenším nejistá. Těžké období ale v QQ přečkali s pomocí jídla s sebou a dnes restaurace funguje na plné obrátky. Rezervaci určitě doporučujeme. Pokud vám vrtají hlavou písmena QQ v názvu restaurace, vězte, že označují texturu lepkavých knedlíčků a některých druhů nudlí. S trochou nadsázky je to takové tchajwanské al dente.
Koncept restaurace se trochu posunul. Původní provozovna lákala na zábavné obědy. Ty dnes už v nabídce bohužel nejsou. Ceny kopírují běžnou pražskou úroveň v lepších restauracích, ale nejsou nepřiměřené. Důvod, proč restauraci navštívit, ale zůstává stále stejný. Je to mix panasijských chutí s důrazem na jihovýchodní Asii, do kterých se občas přimíchá něco severoamerického nebo inspirovaného jiným koutem světa. Místní jídla si snadno zapamatujete pro jejich chutě i vůně, které vám v hlavě budou zůstávat dlouho a dost možná vás přimějí se vrátit.
Prověřené stálice
S ohledem na okolnosti má restaurace netypicky dva šéfkuchaře a podle všeho to oběma pánům společně v kuchyni stále klape. Prý jsou na sebe zvyklí tak dlouho, že jim dvojvládí v kuchyni nepřipadá zvláštní. Každý z nich vkládá do nabízených pokrmů zkušenosti z dětství a mládí, gastronomickou historii své rodiny i místa svého původu. Nebojí se kombinovat a experimentovat, nedrží se nutně tradice. Jednou ze stálých položek na menu je po‘ bao se smaženou ústřicí. Pokrm inspirovaný ikonickým sendvičem po‘ boy z amerického New Orleansu, který se Lee Chang rozhodl připravit trochu jinak. Proto ho v QQ Asian Kitchen nepodávají v tradiční francouzské bagetě, ale v napařovaném knedlíčku bao se smaženou ústřicí.
V nabídce se pravidelně objevuje i měkkoschránkový krab do křupava vysmažený v tempuře, kterého si určitě nenechte ujít. Stejně tak vyzkoušejte grilované kuřecí špízy satay, dobře známé z thajské kuchyně. Tady je podávají na citronové trávě místo na špejli a arašídovou omáčku nahrazuje indonéská chilli omáčka sambal oelek, která ale není nepříjemně pálivá tak, aby vám zastřela chuťové buňky na další chody. Mezi populární předkrmy patří skvěle ochucený tatarák s chipsy z kasavy neboli tapioky místo topinek. Budete-li chtít začít něčím jemnějším, zkuste opečené hřebenatky, tedy mušle svatého Jakuba s hlívou královskou s rýžovým pyré congee.
Nabídka restaurace se za dobu její existence vlastně příliš nezměnila. I to má společné se Sansho, kde se oba šéfkuchaři mnohému naučili. Ta nejlepší jídla, která tu připravují, najdete na menu téměř od začátku. A když sezonně zmizí, zase se po čase vrátí. Jako třeba pomalu dušené jehněčí kolínko se skvělou, ne příliš pikantní curry omáčkou, v jejíž chuti i vůni snadno detekujete intenzivní kardamom. Ideální přílohou je jistě žlutá kokosová rýže nasi kuning, ale my jsme zvolili restovanou zeleninu, která byla dokonalou ukázkou toho, co v kuchyni umí. Křupavá zelenina byla výborně ochucená a obstála by i samostatně jako předkrm.
Dobře vyvážená byla i kombinace balijského křupavého bůčku s výrazně ochuceným kedlubnovým salátem. Za zmínku stojí i výsostně americké dvakrát smažené kuře generála Tso s omáčkou, ve které najdete sladké, kyselé, slané i pikantní tóny. Přestože se tento pokrm tváří autenticky čínsky, nejvíce si na něm pochutnáte v New Yorku. A mezi stálé položky v nabídce, po kterých můžete bez obav sáhnout, patří i hovězí dušená krátká žebírka neboli shortribs podávaná s rýží, stejně jako pečená kachna s palačinkami mu shu, zeleninou a hoisin omáčkou.
U Michelina vědí své
QQ je restaurací pro každého, kdo má rád asijskou kuchyni a netrvá na dodržování tradičních receptur ani na školené pozorné obsluze, která dokáže číst myšlenky hostů. Občas tu panují lehké zmatky, někdy není snadné si s obsluhou porozumět, ale vždycky tu panuje dobrá nálada a uvolněná atmosféra.
Restauraci dokonce zmiňuje průvodce Michelin, který vyzdvihuje výjimečně dobré ochucení jídel na příkladu hovězího rendangu, měkkého rozpadavého masa v silně kořeněné omáčce s kokosovým mlékem, ve které najdete všechny chutě Asie. Objevíte-li rendang v aktuálním jídelním lístku, rozhodně neváhejte.
Autor: Klára Donathová
Foto: Andreas Jonhill