kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Estate Lifestyle » Tři obři na střeše Evropy: Eiger, Mnich a Jungfrau

Tři obři na střeše Evropy: Eiger, Mnich a Jungfrau

hory
Foto: Petr Slavík
Nejsou v ní hvězdy, nenajdete v ní ani Měsíc a neuslyšíte křik nočního ptáka. Má sestru, která nás ukládá k spánku a provází světem snů. Když natáhnete ruku, utopí se v ní jako ve studeném mléce. Říká se jí bílá tma. Stojíte v ní a vítr vám prudce vhání drobné střípky oblaků do tváře, které se ještě nerozhodly, zda být sněhovými vločkami, nebo ledovými kapkami vody. Zmateně se v duchu ptáte sami sebe, co tady vlastně děláte. A pak mocná neviditelná ruka jediným mávnutím rozhrne bílé závěsy a vy v úžasu hledíte na stříbrnou kupoli. Zbytek kosmické lodi? Dílo mimozemských civilizací? Ne, práce lidských rukou! Pokud vám to vyrazí dech, není se čemu divit. Stojíte přece na střeše Evropy.

Bernská pověst praví, že kdysi žila rodina obrů, otec, dcera a dva synové. Když byl otec mladý a děti malé, měli s lidmi dobré vztahy. Časem se ale pokazily. Hodné obry postihlo zlo. Chudý stařeček, který je požádal o doušek mléka, se se zlou potázal. Stařeček ale nebyl obyčejný, byl to přestrojený horský duch, mnohem silnější než všichni obři dohromady. „Jste tvrdí a budete ještě tvrdší!“ zaklel je. Obři začali růst výš a výš a proměnili se ve skálu a led. Z otce se stal Eiger (3970 m n. m.), ze synů černý a bílý Mnich (Mönch 4170 m n. m.) a z dcery hora Jungfrau (4158 m n. m.).

Podle jiné legendy sedí mnich uprostřed, aby hlídal pannu před lovcem. Vědci mají méně poetická vysvětlení, podstatné ale je, že region Jungfrau ležící v oblasti Berner Oberland byl v roce 2001 pro svou výjimečnost zapsán na seznam světového přírodního dědictví UNESCO pod názvem Švýcarské Alpy Jungfrau-Aletsch.

Top of Europe

Prvního srpna roku 1912, v den státního svátku založení Švýcarské konfederace, byl zprovozněn technický zázrak. Rozjela se elektrická ozubená dráha na Jungfraujoch, nejvýše položené nádraží Evropy ležící ve výšce 3454 m n. m. Do té doby byl takový projekt považován za nemožný. Změnil to curyšský průmyslník a vizionář Adolf Guyer-Zeller, který toužil dostat lidi co nejblíže k horským velikánům a také k Aletschskému ledovci, největšímu údolnímu ledovci v Evropě. Neodradil ho ani extrémní horský terén, v jakém se dosud žádná železnice nerealizovala, ani náročné výzvy, jako vyrovnat se s 25procentním sklonem svahu.

Mimořádné dílo nakonec spolklo více času i peněz, než se plánovalo. Místo sedmi let se stavba protáhla na šestnáct a náklady se zastavily na částce patnáct milionů švýcarských franků. Zeller se zprovoznění svého životního projektu nedožil. Vlaky začaly jezdit až třináct let po jeho smrti. Díky jeho odvaze nebát se nemožného se návštěvníci z celého světa už přes sto let nechávají vyvézt železnicí Jungfraubahnen až na střechu Evropy.

Železniční trať je považována za jednu z nejkrásnějších tras ve Švýcarsku – a že jich je v zemi helvétského kříže nepřeberně. Švýcaři jsou světovými leadery, co se dopravní infrastruktury a jejích inovací týče. Novinkou v regionu Jungfrau, který je také proslulou lyžařskou oblastí, je Eiger Express. Nejmodernější gondola na světě. Díky této lanovce se cesta na Jungfraujoch – Top of Europe – zkrátila o čtyřicet sedm minut. Martin Nydegger, šéf agentury Switzerland Tourism, říká, že kdyby hory měly domov, byl by ve Švýcarsku. Při pohledu na okolní panoramata nezbývá než s ním souhlasit.

hory
Foto: Petr Slavík

Bond na Schilthornu

Chcete-li si dopřát výhled hodný bohů na tři velikány Bernských Alp, pak musíte na Schilthorn. Výstup na vrchol ve výšce 2970 m n. m. ovšem nemusí bolet, stačí absolvovat třicetiminutovou jízdu lanovkou. Kromě dechberoucích výhledů na dvě stě horských vrcholů vás nahoře čeká také legendární restaurace Piz Gloria, která se za čtyřicet pět minut otočí kolem své osy.

Na světě je nespočet restaurací, z nichž několik je otočných, ale pouze jediná je úzce spojena s postavou Jamese Bonda. Anglický špion se na Schilthornu vůbec poprvé proháněl na lyžích, a to od října 1968 do května 1969, kdy se ve zdejších kulisách natáčela bondovka V tajné službě Jejího Veličenstva s Georgem Lazenbym v hlavní roli. Filmaři tehdy našli na vrcholu nedostavěnou restauraci, představovala pro ně dokonalou lokaci pro Blofeldovu kliniku sloužící pro výzkum alergie. Studio zaplatilo 125 tisíc dolarů pro dokončení stavby a také za vybudování přistávací plochy pro vrtulníky. Jedná se o jedinou bondovku, která byla celá natočena v Evropě a jejíž děj se odehrává pouze tam.

Název Piz Gloria (piz je rétorománský výraz pro horu, pozn. red.) použil Ian Fleming poprvé ve svém románu, podle něhož vznikl ve Švýcarsku film. Když filmaři práci dokončili, restaurace si tento název ponechala a Bond sem svým šarmem přitahuje návštěvníky stejně mocně jako horská panoramata.

Protřepat, nemíchat

Ráno můžete začít stylově. Brunchem složeným z místních specialit a poté se vydat do interaktivního muzea Bond World a vyzkoušet si třeba řízení vrtulníku v simulátoru. Bondovi fanoušci jistě neodolají procházce po Walk of Fame, což je několik panelů s osobními vzkazy a podpisy od hlavních účinkujících. Třešinkou na dortu je James Bond Package zahrnující kromě toho všeho oblíbené drinky 007. Skleničku prvotřídního šampaňského Bondovy preferované značky Bollinger či nesmrtelnou klasiku, suché martini.

Piz Gloria má na kontě také kuriózní ocenění, její záchody získaly v roce 2018 prestižní cenu International Toilet Tourism Award. I ony se nesou zcela v duchu Jamese Bonda. Dveře dámských kabinek zdobí siluety agenta 007, pány vítají postavy Bond girls. Ozývají se tlumené zvuky střelby z automatických zbraní a nad pisoáry svítí třeba slavná věta: Protřepat, nemíchat.

Když na vás při mytí rukou ze zrcadla promluví hlas Jamese Bonda, jste uneseni do jeho světa, byť stojíte nohama pevně a vysoko na zemi. Tím ale zážitky na Schilthornu nekončí. Vydejte se po svých nebo lanovkou do mezistanice Birg, kde na vás čeká trocha bezpečného adrenalinu. Skalní stezka Thrill Walk je visutý chodník ze skla a oceli obepínající horský masiv, jako bonus se můžete prolézt drátěným tunelem nad propastí.  Kdo adrenalin nevyhledává, toho potěší Skyline Walk, originální vyhlídková plošina s výhledy k nezaplacení.

Alpy, nebo Středozem elfů?

Nebyl to ale jen Bond, který se celosvětově zasloužil o propagaci regionu Mürren – Schilthorn. Dávno před ním, v roce 1911 se údolím Lauterbrunnen procházel devatenáctiletý mladík, nadaný jazykovědec, znalec staré angličtiny a severštiny, jenž vejde do dějin jako autor Pána prstenů – John Ronald Reuel Tolkien. Svému synovi Michaelovi podle BBC napsal později dopis, v němž uvedl, že cesta Bilba Pytlíka z elfské osady Roklinka do Mlžných hor byla inspirována právě touto cestou. „Prakticky celou cestu jsme šli s těžkými zavazadly pěšky – z Interlakenu, hlavně po horských stezkách, do Lauterbrunnenu a odtud do Mürrenu,“ vzpomínal v dopise.

Tolkien se nemýlil. Mürren je jednou z nejkrásnějších alpských vesnic, její panenské kouzlo navíc umocňuje skutečnost, že do ní automobily mají zakázaný vjezd. Rozprostírá se nad pohádkovým údolím Lauterbrunnen na náhorní plošině ve výšce 1650 m n. m., je nejvýše položenou nepřetržitě obydlenou osadou v kantonu Bern. Pro nadšence do horské cyklistiky představuje hotový ráj. 

V sedle kola se projedete pastvinami, kolem romantických salaší a chat, kde si můžete vychutnat lokální potraviny a při tom se kochat okolní krajinou. Ta je protkaná sítí pěších turistických cest. Pěší putování lze snadno zkombinovat s lanovkou. Ze stanice Birg můžete vyrazit směrem k jezírku Grauseeli, kde se horské panorama odráží v jeho hladině.

hory
Foto: Petr Slavík

Adrenalin na několik způsobů

Mürren má nachystané překvapení pro každého. Adrenalinoví nadšenci nemohou minout osm set metrů dlouhou ferratu nad údolím Lauterbrunnen, která je podél hrany útesu za čtyři hodiny dovede do další půvabné vesničky jménem Gimmelwald. Je to typická horská osada se sto obyvateli, jako vystřižená ze švýcarské pohlednice. Odměnou po fyzické námaze je posezení na zahrádce penzionu Gimmelwald u sklenice místního tmavého piva Schwarzmönch, které dostalo jméno podle hory, na niž se budete dívat.

Ubytovat se můžete v Alpenruh, horském chaletu s autentickou atmosférou, jehož poloha v těsné blízkosti lanovky umožní pohodlně objevovat všechny okolní zajímavosti. Vydejte se pozemní lanovkou na Allmendhubel, kde se vedle botanické zahrady nachází hřiště pro děti. Dolů se můžete dostat v Bondově stylu, a to paraglidem v tandemu. Důvěru svěříte zkušeným pilotům, kteří s vámi vyskočí nad stanicí lanovky, a pak už si jen můžete užívat krásu přírody.

Z ptačí perspektivy se naskytne pohled i na evropský unikát, vodopády Trümmelbach. Jedná se o deset vodopádů stékajících z ledovců v oblasti Jungfrau, vzájemně se proplétají a svou dunivou silou si hloubí cestu ve skále. Největší podzemní vodopády Evropy se nacházejí uvnitř hory, v letní sezoně se tu procházíte po zpevněných chodníčcích v těsné blízkosti burácející vody.  Za hodinu jí tu proteče neuvěřitelných dvacet tisíc litrů. K vodopádům se dopravíte poštovním autobusem a nahoru vás vyveze výtah.

Alpy již sebraly srdce, duši i život mnoha lidem. Těm, kteří pro vlastní slávu dobývali horské štíty, i těm, kteří v potu tváře budovali tunely, aby ostatním přiblížili krásu horských vrcholů. Díky neochvějné víře jednoho muže v nemožné a úmorné dřině mnohých si dnes na Jungfraujoch můžeme říct, že jsme na střeše. Na střeše Evropy.

Autor: Petr Slavík

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky