Existuje několik pádných důvodů, proč si v Irsku koupit prázdninovou nemovitost. Kromě nádherné krajiny, která se v různých koutech země liší tak diametrálně, že vás cesta ostrovem nikdy neomrzí, přitahuje Irsko příchozí nově i skvělými podmínkami pro golf nebo vynikající dopravní dostupností.
Koupě nemovitosti se navíc jednoznačně vyplatí tomu, kdo ji plánuje pronajímat. Poměr nízkých prodejních cen versus relativně vysokých nájmů je totiž v evropském měřítku natolik lákavý, že Irsko v poslední době zažívá příliv institucionálních investorů kupujících ve velkém s jediným cílem – pronajímat.
Situaci mají o to jednodušší, že místním individuálním kupcům se kvůli zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték z roku 2015 nákup vlastního domu poněkud zkomplikoval. Výše půjčky je od té doby omezena na nejvýše 3,5násobek hrubého příjmu žadatele, přičemž vlastní zdroje musí tvořit 10 až 20 procent ceny nemovitosti.
Covidové reality
Právě tato situace měla v posledních letech za následek určité ochlazení realitního trhu. Ten si přitom od globální finanční krize roku 2008 a následného pádu cen o čtyři roky později vedl více než dobře – například v hlavním městě Dublinu se hodnota rezidenčních nemovitostí zvedla v mezidobí o 80 procent.
Naposledy trh výrazněji zareagoval během pandemie koronaviru, která cenu realit oproti očekávanému poklesu naopak zvýšila – v metropoli meziročně o necelých 7 procent, v celé zemi pak průměrně o 7,6 procenta, udává renomovaný irský realitní server Daft.ie. Důvod je prozaický, vládní opatření omezila konání prohlídek do té míry, že realitní agenti řadu nemovitostí na trh vůbec neumístili. Převis poptávky pak udělal své.
Pro zahraniční kupce se ovšem situace zásadně nemění – omezení pro ně prakticky neexistují. Pro investory ze zemí mimo Evropskou unii dokonce existuje imigrační program zvýhodňující ty, kteří v Irsku investují do určitého typu nemovitostí či byznysu nejméně milion eur. Toho v posledních letech využívali především rodiny z Číny, veskrze však mezi zájemce o rezidenční nemovitosti patří nejčastěji Britové, jiní Evropané a cizinci s irskými kořeny.
Domov u Atlantiku
Ti svou pozornost obrací nejenom k Dublinu a jeho okolí, které je zajímavé zejména pro expaty s kariérní ambicí, ale i do mnohem méně zabydlených končin. K jedněm z nejhezčích míst pro pořízení prázdninové nemovitosti patří například hrabství Donegal na severu země, které je známé nádhernou přírodou při pobřeží omývaném Atlantikem, množstvím volného prostoru a všudypřítomným klidem. Průměrná cena nemovitosti tu činí pouhých 90 tisíc eur, což je oproti 385 tisícům eur v širším Dublinu skutečný bargain.
Na vlastní oči
Atraktivní lokalitou je pro řadu kupců také kosmopolitní město Galway na západě země, které díky přítomnosti univerzity žije rušným kulturním a společenským životem a za návštěvou láká i tradičními koňskými dostihy či každoročním festivalem umění. Kromě toho je odsud coby kamenem dohodil na Aranské ostrovy a do překrásné přírody národního parku Connemara. Cena za nemovitost tu je ovšem o něco vyšší, v průměru 210 tisíc eur. Podobně zajímavé jsou i prázdninové domy v hrabství Wicklow nedaleko Dublinu (průměrná cena 350 tisíc eur) nebo v hrabství Kerry (125 tisíc eur), které se chlubí jedněmi z nejlepších pláží v Evropě.
Pokud je o koupi rozhodnuto, samotný proces je pak jednoduchý a ničím se nelišící od běžných evropských zvyklostí. Co se však kupcům výslovně doporučuje, je provést dodatečnou prohlídku domu ještě před podpisem smlouvy. Odpovědnost za případné vady totiž v Irsku nese výhradně kupec. Z právních poplatků je jediným významným nákladem kolkovné, počítané jako procento z prvního milionu prodejní ceny a dvě procenta ze zbytku. Provizi realitního agenta hradí v Irsku prodejce.
Estate tip: Prémiové bydlení na úpatí pohoří Wicklow
Moderní sofistikovaná rezidence posazená na úpatí pohoří Wicklow ve stejnojmenném hrabství má ideální polohu – do centra Dublinu se odtud dostanete po dálnici za 30 minut, zatímco na letiště vám to bude trvat jen o čtvrthodinu déle. Nemovitost, kterou obklopuje klidné venkovské prostředí, nabízí nádherné výhledy do krajiny včetně legendárního kopce Sugarloaf (Cukrová homole).
Stejně výjimečně se budete cítit i uvnitř – vila disponuje designovým nábytkem a vybavením zvučných značek, posilovnou, saunou, pěstěnou zahradou, venkovním bazénem a tenisovým kurtem. Aktuálně se pro- dává za cenu 3,25 milionu eur (v přepočtu 83,7 milionu korun).