Vybrali jsme několik krásných a zajímavých míst doma i v cizině, kam vyrazit na jaře na kole. Trasy lehčí i těžší, pro rodiny sdětmi, pro výletníky, ale i pro sportovce. Pro trekové kolo, horské, e-bike, nebo dokonce silničku. Pojeďte objevovat krásná místa v Česku i Evropě.
V Česku je to až banálně jednoduché. Jako by bylo pro výlety na kolech stvořeno. Skoro stačí zapíchnout prst do mapy a můžete vyrazit. I vhodný terén si vybere skoro každý. Dlouhé roviny podél řek, zvlněné trasy malebnou českou krajinou, stezky v hlubokých lesích, ostré kopce v horách, ale i dramatické terény pro šílence na sjezdových kolech.
Mezi rybníky
Na jihu Čech, těsně u rakouských hranic, leží zóna, která je zaslíbená pohodovému kroužení na kolech krajinou plnou rybníků. Udělejte si základnu třeba v Chlumu u Třeboně. Odtud můžete vyrážet na nekonečné jízdy krajem Emy Destinnové. Projeďte se místy jako Staňkov, Lutová, Stříbřec, Majdalena, Stará a Nová Hlína, Novořecká Bašta nebo Stráž nad Nežárkou. Kolem desítek rybníků nebo přímo po hrázi Nové řeky.
Někde občas odbočte z cesty po bezejmenné hrázi mezi dvěma rybníky. Tady jsou doslova stovky nenápadných zákoutí, kde člověk ztratí pojem o čase. Odhodíte kola a sledujete vodní ptáky nebo kapry, jak vyskakují nad hladinu, smočíte si nohy. Občas třeba i zabloudíte, ale nikdy ne na dlouho.
Určitě se zatoulejte ke Stříbřeckému mostu, k Pomníku a Dubu Emy Destinnové. Nedaleko odtud je i penzion stejného jména, kde se můžete občerstvit.
Podél Jizery
Další příjemná, pohodová a přitom pestrá cesta pro ty, kteří mají rádi jasný směr a cíl, začíná na severovýchodním cípu Prahy. Cyklostezka Greenway Jizera vede podél stejnojmenné řeky přes Benátky nad Jizerou, kde odbočíte na zámek Loučeň. Výlet může mít i spoustu odboček a modifikací.
Ideální pro místo startu je detašované pracoviště Přírodovědeckého muzea nebo zámek Čertousy v Horních Počernicích. Odtud pojedete příjemnou krajinkou kolem Zelenče do Lázní Toušeň. Pak přes soutok Labe s Jizerou na sever do Káraného, rozsáhlými borovicovými lesy do Skorkova, kde se trasa znovu přibližuje těsně k Jizeře.
Odtud přes Tuřice a Kochánky až do Benátek. Cesta nabízí spoustu stínu a možností se osvěžit v řece. Z Benátek pak pokračuje po cyklostezce 0038. Jen kousek do ní se nachází unikátní pastevní rezervace koní, zubrů a praturů. Poslední kilometry vedou panstvím slavného šlechtického rodu Thurn-Taxisů.
Padesát kilometrů jako nic. Pro někoho pohodová jízda na obyčejném trekovém kole, pro jiného ideální s elektrokolem. Z Loučně se navíc dá i několik dnů objevovat kraj, který miloval Bedřich Smetana. Právě v nedalekých Jabkenicích dokončil cyklus Má vlast.
Zapadlou Vysočinou
Znáte Kamenici nad Lipou s tisíciletou lípou a skvělým Pivovarem Kamenice, který v posledních letech pomohl kultivovat charakter městečka? Ideální místo pro několikadenní hvězdicové výlety na kolech. A protože jste na jižním okraji Vysočiny, tento terén je už náročnější a nadchne i zdatnější výletníky.
Rovinek tu moc nenajdete. Malebná krajina plná lesů se neustále houpá mezi 600 a 700 výškovými metry. Na severovýchod se můžete vydat po bývalé partyzánské stezce kolem pily Johanky nebo obce Antonka se zatopeným lomem a starým židovským hřbitovem k Částrovu. Odtud až na poutní místo Křemešník s rozhlednou nebo na další hodně přes 700 metrů vysoký kopec Čeřínek.
Směrem na západ dojedete přes Žirovnici do Počátek, kde se filmovaly Hrabalovy Postřižiny. Na jih přes čtyři Radouně nebo lesem kolem úzkokolejky až do Jindřichova Hradce, který už leží v jižních Čechách.
Na jihozápad přes nejkrásnější obec kraje Bukovku s prostou barokní zvonicí až na Najdecké čihadlo, Deštnou a zámek Červená Lhota. Nebo na západ přes Mnich a hrad Choustník a potom zpět hlubokými lesy kolem osady Benešov. Všude lesy, kopce, občas rybníky, asfaltové lesní cesty, a hlavně málo lidí.
Na Lysou horu
Kdo si chce dát pořádně do těla, toho čekají Beskydy. Tam může zařadit do trasy jeden z ikonických českých výjezdů, které už malinko konkurují Alpám.
Osmikilometrový kopec na Lysou horu má převýšení 823 metrů, průměr stoupání velmi slušných 10,3 procenta. Není sice ani zdaleka nejdelší, zato nabízí nejprudší stoupání. Začíná v jednom z vedlejších údolí nádrže Šance hned u hráze ve výšce 550 metrů nad mořem. Trasa vede kolem hájenky a míří mezi skalami podél horského potoka. Na rozcestí zamiřte doprava a hned přijde opravdu těžká pasáž, kde nejsou výjimkou sklony až 18 procent. Dále se trasa napojuje na cestu z Papežova, ale zdaleka ještě není konec. Na vrchol zbývá asi pět kilometrů, sklon tu nepřekračuje 14 procent, ale málokdy klesá pod 8 až 10 procent.
Přicházejí nádherné výhledy na Beskydy, Javorníky i Vsetínské vrchy, při hezkém počasí i na slovenské hory, výjimečně dokonce Západní Tatry. Těsně před cílem zbývající síly prověří 18procentní stojka. Úplně nahoře z vrcholu ve výšce 1323 metrů pak už jen čekají další skvostné výhledy.
Kolem jezera Garda
Komu Beskydy nestačí a chce mít kolem sebe skutečné Alpy, může zamířit do italského cyklistického ráje kolem jezera Garda. Krásná trasa, ideální pro silniční nebo trekové kolo, vede hlavně po cyklostezkách od jezera na sever a pak zpět. Z Rivy zamíříte do Torbole a odtud podél řeky Sarca. Jedete vinicemi a sady přes městečka Arco, Ceniga a kolem Dro až pod hrad Drena. Tady začnete ostřeji stoupat k jezeru Cavedine, zatímco vlevo se zvedá impozantní masiv Monte Brento.
První zastávka může být na kávu u jezera Cavedine v místním surfovacím centru. Vedle Gardy je to další skvělé místo pro windsurfing i obyčejné koupání. Dál pokračujete na Pergolese až k Ponte Oliveti před jezerem Toblino, kde zatočíte vlevo a v Sarche zamíříte údolím zpět na jih. Když objedete i jezero Toblino, prodloužíte si trasu o krásných šest kilometrů.
Ze Sarche trasa většinou už klesá přes Maso Gobbo, Pietramuratu, kolem rybích sádek, městečka Dro a Arco až do Rivy. Pohodových 53 km s luxusními výhledy.
Pro horská kola můžeme doporučit krátký, ale vydatný bikový výlet z Rivy opět na sever k jezeru Tenno. Nabízí znovu nádherné pasáže, výhledy a také průjezdy starými kamennými vesničkami s mimořádně prudkými výšlapy. Těm, kdo nemají natrénováno, proto doporučíme spíš e-bike.
Zlatými hřeby výletu jsou krásně zabarvené jezero Tenno a pitoreskní historické vesničky Canale di Tenno a Calvola. Staré kamenné domy, klenby, okna zdobená muškáty a balkony s výhledy do klidných uliček. Místo přitahuje řadu umělců a návštěvníků už od druhé světové války.
Chuť Tour de France
Chcete aspoň trošku okusit chuť Tour de France? Nebojte, nebudeme vás mučit ikonickými a velmi těžkými prémiemi Galibier nebo Alpe d´Huez. Máme nenápadnou lahůdku tzv. Monvernirské tkaničky, ikonické krátké serpentiny, kudy jela Tour z údolí Arc do vesničky Montvernier poprvé v roce 2015.
Slavné tkaničky, protože tak ty serpentiny skutečně vypadají, se stavěly šest let v letech 1928 až 1934, aby překonaly na krátkém úseku ohromný výškový rozdíl. Konečně tak propojily údolí Arc s do té doby od světa prakticky odříznutou vesnicí Montvernier.
Když se na tu neuvěřitelnou stavbu díváte od dálnice, nevěříte svým očím. Spektakulární Lacets de Montvernier se šplhají do toho nejpříkřejšího možného útesu. Sedmnáct tkaniček tvoří úsek dlouhý 3,4 kilometru s převýšením něco přes 300 metrů. Zatáčky se střídají přibližně každých 150 metrů a průměrný sklon stoupání je přes 8 procent. Silnička je úzká a zatáčky tak ostré, že tam mají zákaz vjezdu větší auta. Krásný výhled na serpentiny je z útesu, kam vede stezka od kaple Notre-Dame-de-la-Balme.
Údolím Val d’Anniviers
Náročným výšlapem na horských kolech nebo e-kolech můžete objevit u nás méně známé romantické údolí Val d’Anniviers. Leží ve frankofonní části Švýcarska a výjimečné je mimo jiné tím, že ho uzavírá hřeben několika čtyřtisícovek.
Začít můžete ve vinařském městečku Sierre, ale snadnější bude vyrazit až z horní stanice lanovky v St-Luc. Sledujte značení Tour Bike Planet Tourto Combavert, přejeďte přes řeku a vydejte se po stezce, která vede po úbočí pod hotelem Weisshorn. Pokračujte malebnými alpskými loukami a lesy až na alpskou louku Nava, nad níž se v bezprostřední blízkosti zvedá hned několik třítisícovek.
Odtud zahájíte dlouhý sjezd širokou cestou, po němž bude následovat technická pasáž, která padá do vesničky Mottec. Když vystoupáte údolím do Zinal, nasedněte na gondolu Sorebois, která vás během pár minut vyveze téměř o 1000 metrů výše. Odtud vyšlapejte až na Corne de Sorebois (2895 m), odkud je úchvatný výhled na okolní čtyřtisícové štíty. Napočítáte jich za dobrého počasí dvanáct včetně Mont Blancu. Dlouhý sjezd pak nabízí nádherný pohled na jezero Moiry. U zdi přehrady se napojíte na trasu legendárního závodu horských kol Grand Raid, po které dojedete do malebné historické vesničky Grimentz. Ujedete 33 km a nastoupáte skoro 900 metrů.
Od moře až do Alp
Okolí Nice je skvělé místo pro cyklistiku, ale musíte trochu vědět, kam jet. Pohodáři a rodiny s dětmi mohou volně šlapat po Anglické promenádě a navazujících cyklostezkách v uvozovkách jen podél moře. Ale my doporučíme i náročnější trasy.
Jednou z nich je 14kilometrové stoupání na Col de Vence na severozápad od Nice. Není to jen dřina ve vedru. Na cestě můžete zavítat do krásné umělecké vesničky Saint Paul de Vence nebo si dát kávu či oběd v historickém městečku Vence.
V serpentinách se otevírají nádherné výhledy do údolí. Ale není to nic pro začátečníky. Slunce praží a cedule s počtem zbývajících kilometrů moc neutíkají.
Nedaleké horské středisko Roubion nabízí skoro adrenalinový okruh na celoodpružených e-kolech. Lanovka nejprve vyveze bikery do výšky 1700 metrů. Horská e-kola umožňují vyjet skoro nejetelné úseky. Oblé kopce na hřebeni jsou porostlé trávou a připomínají krajinu někde v Mongolsku. Střídají se tu širší kamenité cesty s úseky po trávě a občas i náročnějšími singltreky.
Vinařským krajem
Malebná vinařská italská obec Tramin se starými uličkami a paláci leží kousek od jihotyrolského Bolzana. Blízko příjemného koupacího jezera Kaltern najdete království nejen kol, ale i vynikajících vín a jablečných sadů, nad nimiž se zvedá impozantní skalní masiv Monte Roen.
Tramin je ideálním místem pro cyklisty všech kategorií a zdatností. Začínají tu strmé traily, panoramatické horské trasy, nekonečné pohodové cyklostezky táhnoucí se údolím řeky Adiže i horské silničky s alpskými průsmyky, kam občas míří Giro d´Italia. Po výletech může přijít na řadu ochutnávka skvělých místních vín. Kromě odrůdy Gewürztraminer tu mají i výborný Pinot Blanc, Pinot Gris nebo červený Lagrein a Vernatsch.
Trénovaní milovníci silniček nebo trekových kol si mohou dát 100 kilometrů dlouhý okruh přes Mendelpass. Má atmosféru, a navíc tu nikdy nepojedete sami. Každý den bezpočet cyklistů stoupá k průsmyku Mendelpass, který je viditelný už z Traminu. Pak už je to skoro pohoda – rovnou na jih údolím Val di Non až do Mezzolombarda a pak zpět údolím Adiže na sever do Traminu.
Tvrdá trasa pro horská kola vede z Traminu na dvoutisícovku Monte Roen. Po náročném výjezdu a úžasných výhledech na údolí řeky Adiže, Dolomity, masivy Ortleru a Brenty přijde na řadu čtrnáctikilometrový sjezd s převýšením 1900 metrů. Prostě taková hezká odměna za předchozí slzy a pot.
Text: Petr Pravda
Foto: Petr Pravda, archiv