kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další

0 Kč - 50 000 000 Kč

Další možnosti vyhledávání

0 Kč - 100 000 Kč

Další možnosti vyhledávání
Našli jsme 0 Výsledek. Zobrazit výsledky

Estate.cz » Lifestyle » Lákavá kombinace Mauricius a Réunion

Lákavá kombinace Mauricius a Réunion

Řekněte romantikovi, ať si představí ráj na zemi. Jeho mysl nejpravděpodobněji zabloudí do ostrovních destinací stvořených pro milostná vyznání – Maledivy, Seychely a Mauricius, perly koupající se v azurových a věčně teplých vodách Indického oceánu. Mauricius je hlavně plážovou a líbánkovou destinací, zatímco blízký Réunion má divokost v srdci. Během dovolené si můžete dopřát oba.

Galerie

Česko má svou horu Říp, Mauricius zase Le Morne Brabant. Tento čedičový monolit ležící na stejnojmenném poloostrově Mauricia je jeho symbolem. Přestože neuhrane svou výškou (556 metrů) pro obyvatele má kulturní a historický význam. Počátkem 19. století se zde schovalo několik otroků, kteří netušili, že krátce po jejich útěku bylo otroctví zrušeno. A když spatřili vojáky mířící k hoře, raději zvolili smrt než okovy.

Na paměť této události dostala hora jméno Le Morne (Zasmušilá) a později získala zápis na seznam UNESCO. Pokud byste se chtěli podívat na Mauricius z výšky a trochu se u toho zapotit, můžete se vydat na Le Morne po svých. Středně náročný výstup trvá zhruba čtyři hodiny a pevná obuv je nutností. Kromě hory je tato oblast atraktivní i z jiného důvodu. Čtyři kilometry dlouhé břehy poloostrova lemují jedny z nejkrásnějších pláží v zemi, a to znamená jediné – tady najdete ty nejluxusnější resorty na Mauriciu.

Resort JW Marriott má exkluzivní polohu, leží u pláže a v těsné blízkosti ikonického vrcholu a neméně epické je jeho zázemí a služby. Hosty čeká bohatý wellness včetně relaxačních lázní, mohou pozorovat hvězdy pod vedením astronoma, zacvičit si jógu nebo prozkoumávat ostrov na bezpočtu místních pěších tras s náramnými výhledy. Poznají rozmanité chutě Mauricia v pěti jedinečných restauracích a kino pro pouhých 32 diváků jim nabídne nevšední kinematografické zážitky.

Ano v ráji

Mauricius je v hledáčku zamilovaných párů, kteří sem jedou strávit líbánky nebo je rovnou spojí se svatebním obřadem. V rajských destinacích si můžete nechat vystrojit neformální obřad, což je krásná svatba naoko, kdy se poté necháte oddat doma, aby se sňatek zlegalizoval. Dobrá zpráva je, že na Mauriciu lze vše zařídit tak, aby sňatek byl platný i v Česku. Je třeba k tomu vyřídit pár formalit, jsou ale agentury, které mají zařizování svateb v malíčku a s organizací vám pomohou. Na Mauriciu platí, že se může uskutečnit pouze jedna svatba v resortu v daný den, což také má svoje kouzlo. Například zmíněný JW Marriott zaměstnává vlastní svatební koordinátory, kteří dokonale nachystají váš obřad, abyste si mohli užít svůj jedinečný den a zakončit ho třeba pozorováním hvězd. A hora Le Morne může být perfektní kulisou na vašich svatebních fotografiích.

Blboun nebyl blbý

V současné geopolitické situaci to působí jako zázrak, Mauricius je stále místem multikulturní a náboženské tolerance. Navzdory tomu, že většinu společnosti tvoří hinduisté s muslimy a minorita je kreolská, pořád zde můžeme mluvit o spokojeném lidském soužití. Mauricijce jako komunitu propojuje jazyk, není to ale oficiální angličtina a francouzština, nýbrž kreolština, které rozumí všichni.

Před příchodem Evropanů neměl Mauricius stálé obyvatele, ve svých raných dějinách tedy nezažil období kruté kolonizace, žádné etnikum nebylo nadřazeno jinému a zde můžeme hledat pramen místní společenské tolerance. První Evropané, kteří se tu usídlili, byli Holanďané, území pojmenovali podle prince Mořice Oranžského (Maurits van Nassau). Přestože kolonii v roce 1710 opustili, neboť nevzkvétala podle jejich představ, zanechali po sobě výraznou stopu.

Jedním ze symbolů ostrova, byť vyhynulým, je dronte mauricijský známý jako blboun nejapný. Byli to právě Holanďané, kteří tohoto nelétavého, až metr velkého opeřence vyhubili. Jihoafrická bioložka Delphine Angstová během svého výzkumu před několika lety zjistila, že blboun nebyl tak blbý, jak se mu přisuzuje. „Dodo mohl být podobně inteligentní jako naše slepice. Jen neznal lidi, a nedokázal tedy reagovat na rizika spojená s nimi – což na námořníky mohlo působit jako hloupost,“ uvádí Angstová.

A co ještě Holanďané ostrovu přinesli? Přivezli africké otroky, divoká prasata, jávské jeleny, a především tu vysadili tabák a cukrovou třtinu. Ta je spojena nejen s produkcí cukru, ale také s jedním z nejatraktivnějších vývozních artiklů – rumem.

Z cukrové třtiny vyhlášený rum

V Domaine de la Villebague, na severozápadě ostrova, vznikl v roce 1740 první místní cukrovar a už o dva roky později tu stála první destilerie. Grays je tzv. single estate, což znamená, že zde probíhá celý proces výroby od pěstování cukrové třtiny až po lahvování. O kvalitě a procesu výroby mauricijského rumu se můžete dozvědět víc při návštěvě nejznámější destilerie na ostrově, La Rhumerie de Chamarel, kde můžete degustaci zakončit ve stylové restauraci L’Alchimiste.

V současnosti cukrová třtina neslouží Mauriciu pouze k výrobě rumu, spalováním biomasy zvané bagasse, což jsou zbytky po jejím zpracování, vzniká elektrická energie. Během tohoto procesu se navíc znovu zachytává oxid uhličitý, který se využívá k sycení nealkoholických nápojů.

Oblíbená palírna v Chamarel se nachází v blízkosti jedné z největších atrakcí ostrova – geoparku Seven Coloured Earth. Jedná se o přírodní unikát připomínající duny zbarvené sedmi různými odstíny. Okolo vesnice Chamarel se nachází národní park Black River Gorges, jediný na Mauriciu. Je to místo hustých lesů, bujnou vegetaci dotváří více než tři sta druhů kvetoucích rostlin. Celodenní roadtrip vede přes hornaté a zalesněné vnitrozemí Mauricia plné zajímavých zastávek. Zpestřit si ho můžete i zážitkem v podobě zipline, kdy se mauricijskou divočinou proletíte jako ptáci.

Botanická zahrada a majestátní želvy

V severní části ostrova se nachází městečko Pamplemousses, jehož dominantou je botanická zahrada patřící k nejslavnějším na světě. Její oficiální název zní Botanická zahrada sira Seewoosagura Ramgoolama a vyznačuje se přepestrou nabídkou rostlin včetně endemických druhů. Ramgoolam byl první ministerský předseda země po vyhlášení nezávislosti. V zahradě dokonce bylo jeho tělo spáleno a poté byl popel rozptýlen v Ganze.

Zahradu založil již v roce 1735 Mahé de Labourdonnais a původně se v ní pěstovala zelenina pro jeho zámek s příznačným názvem Mon plaisir. Později se péče o ní ujal francouzský zahradník, dovážel rostliny z celého světa s cílem zbavit Francii závislosti na koření z Asie. Až britský zahradník James Duncan ji proměnil na arboretum palem tvořících nejdůležitější část současné expozice.

Zhruba kilometr od pobřeží se nachází ostrůvek Ȋle aux Aigrettes, jedná se o chráněnou přírodní rezervaci, kde lze vidět původní flóru a faunu ostrova včetně želv obrovských, majestátních svědků minulosti, pro které stovka není žádný věk.

Filatelistův sen

Nejcennější předmět na ostrově je poštovní známka. Konkrétně dvě a určitě jste o nich slyšeli. Modrý a červený mauritius, poštovní známky vydané v roce 1847, které nebyly správně vytištěny a z omylu se stala sběratelská rarita. Vznikla celkem banální chyba, místo post paid na nich stálo post office, než se na chybu přišlo, manželka britského guvernéra již odeslala několik pozvánek na svůj ples. V roce 2021 byla známka červený mauritius vydražena za 8,1 milionu eur, a stala se tak nejdražší známkou světa. Od roku 2016 má v londýnském sejfu jistý český investor uložen nejvzácnější soubor mauricijských známek.

Chcete-li vidět mauricijských poklad na vlastní oči, navštivte muzeum Blue Penny v hlavním městě Port Louis. Kromě známek se zde dozvíte i něco o historii ostrova a klíčových milnících jeho dějin. Pak můžete vyrazit na nákupy nebo si vychutnat autentičtějšího ducha ostrova mimo hotelový resort. Port Louis je kosmopolitní město s bohatou kulturní scénou, má čtvrti hinduistické, křesťanské, čínské. Nabízí tedy pestrou mozaiku zážitků a chutí.

Malá Havaj

Až budete znuděni lelkováním na mauricijských plážích a budete chtít zvýšit hladinu adrenalinu, vyrazte na Réunion. Tento ostrov vzdálený pouhou hodinu letu od Mauricia nabízí trochu odlišné krásy, a hlavně aktivní vyžití. Sice je to také tropický ostrov v Indickém oceánu s tyrkysově modrými lagunami a kokosovými palmami, ale jeho krajina je mnohem dramatičtější. Ne náhodou se Réunionu přezdívá malá Havaj.

Tady budete na horké půdě, a to doslova. Nachází se tu Piton de la Fournaise, jeden z nejaktivnějších vulkánů světa a s výškou 2631 metrů také nejvyšší hora ostrova. Místní mu říkají jednoduše le Volcan. Je hlavním turistickým magnetem, který je vulkanicky činný minimálně posledních 530 000 let, a pokud budete mít štěstí (záleží na úhlu pohledu) a sopka začne chrlit žhavou lávu, máte o dramatickou podívanou postaráno.

Pěšky se dostanete až k okraji kráteru po dvou hodinách chůze. Pokud byste si ji chtěli užít jako opravdoví fajnšmekři, můžete absolvovat privátní let helikoptérou a nahlédnout do ďáblova chřtánu opravdu zblízka.

Outdoorové hřiště v národním parku

Čtyřicet procent povrchu ostrova tvoří národní park, jenž byl v roce 2010 zapsán na seznam UNESCO pod názvem Vrcholky, přírodní amfiteátry a skalní stěny ostrova Réunion. Právě hory vulkanického původu, lávová pole i divoká horská příroda vytvářejí perfektní kulisy pro nejedno adrenalinové dobrodružství.

Když hory, tak canyoning, Réunion je v této sportovní disciplíně vyhlášenou destinací. Plavání v horských řekách, lezení, slaňování, skluzavky i skoky, to vše v obklopení nádherné přírody. Je tu několik lokalit, kde se této outdoorové vášni věnovat, a to na všech výkonnostních úrovních. Canyoning si na Réunionu může zkusit i nedotčený začátečník. Pro ostřílené je tu jedno z nejikoničtějších a zároveň těžko přístupných míst známé jako Trou de Fer, které vyžaduje zkušenost minimálně se slaňováním.

Pokud vás láká let na paraglidu, měli byste vědět, že Réunion je rájem tohoto sportu. Povětrnostní podmínky tu jsou optimální tři sta dní v roce a proletět se může kdokoliv. Réunion je zkrátka pro sportovní nadšence. Běžci by si měli poznamenat, že každoročně v říjnu se tu běží ultramaratonský trail Grand Raid de la Réunion. O náročnosti vypovídají tato čísla: délka 162 km a 9643 metrů převýšení.

Kaldery a silnice 400 zatáček

Jestliže jste fanoušky pěší turistiky, pak vás ostrov přijme s otevřenou náručí. Sopečná činnost zde utvořila tři hlavní pohoří neboli propadlé kaldery označované jako Cirques. Unikátní trojlístek tvoří Cirque de Mafate, Cilaos a Salazie, jsou to přírodní skvosty, které byste ideálně měli mít ve svém itineráři všechny.

Cirque de Salazie má nejvíc dešťových srážek, je proto nejzelenější a plný nádherných vodopádů. Cirque de Mafate je skutečně nedotčený, neboť sem nevede silnice, musíte po svých nebo vrtulníkem. Cirque de Cilaos je ukázkou velkoleposti réunionské přírody, kde si můžete připadat jako v pohádce bratří Grimmů nebo ve světě Pána prstenů, záleží na vaší fantazii. Rozhodně ale budete uchváceni.

Cirques jsou zajímavé i z hlediska historie, jejich prvními obyvateli byli v 18. století uprchlí otroci zvaní marrons, jejichž potomci dodnes v některých bohem zapomenutých vesničkách žijí. Už jen cesta do vesnice Cilaos je zážitkem. Zapněte si bezpečnostní pás a zhluboka se nadechněte, budete stoupat po silnici RN5 přezdívané silnice 400 zatáček. Upozorňujeme, že přezdívka nevznikla náhodně, stejně jako tvrzení, že tady si užijete nejlepší adrenalinovou jízdu na Réunionu. Bon voyage.


Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Čtěte také

BYZNYS & REALITY
LIFESTYLE
ROZHOVORY
ARCHITEKTURA & DESIGN
Estate Awards
O portálu
O magazínu Estate
Reference
Premium Media Group
Kontakt
Všeobecné obchodní podmínky
Zásady ochrany osobních údajů
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

Sociální média

© 2021 All rights reserved​

Made by RomanJelinek.cz | full servisová marktingová agentura

Porovnejte nabídky