Před více než třiceti lety běžky Kästle zářily ve světovém poháru a získávaly medaile na ZOH nebo na MS. V 80. letech je obouvala například hvězda norského lyžování Annete Boeová. Vybojovala na nich celkem šest medailí na MS v Oslu, Seefeldu a Oberstdorfu a jednu na ZOH v Lake Placid. V sezoně 1984–5 navíc vyhrála celkové pořadí v SP. Teď se Kästle vracejí jak do světového poháru lyžařů běžců, tak na světovou biatlonovou scénu. I na trhu pak rozšiřují dosavadní pětku světových značek, které udávají trendy, na „velkou šestku“.
Úplně nové lyže
Běžky s charakteristickou hollowtech výplní ve špičce pro snížení vibrací patří samozřejmě k tomu nejlepšímu v běžeckém segmentu. A jestliže první lyže Kästle byly ještě sestrami špičkových českých běžek Sporten, dnes už to neplatí. Jsou jen vzdálenými sestřenicemi – to jediné, co je spojuje, je továrna v Novém Městě na Moravě, kde se vyrábějí. Obě značky jdou dnes svým vlastním vývojem.
„Špičková řada Kästle RX 10 2.0 je absolutně nová lyže. Se sporteny už nemá nic společného. Co se týká konstrukce, tvaru, geometrie, použitelných materiálů, nedá se to srovnat,“ říká Vít Fousek, jeden ze dvojice českých konstruktérů nových kästlí a bývalý vynikající servisman. „U nižších řad XP 20 a 30 jsme použili pouze stejné formy, jako pro sporteny, ale uvnitř, složením a úpravami jsou také jiné,“ dodává.
TOP řada RX 10 2.0 zahrnuje i jednu specialitu. Kromě běžek na klasiku a skate různých tvrdostí se pyšní běžkami „DOPO“ (double poling). Jsou to speciálky na techniku soupaž, kterou se dnes jezdí většina běžeckých maratonů. Zjednodušeně řečeno jde o jakýsi hybrid mezi lyžemi na klasiku a skate. Jsou kratší než klasičky, vyrábějí se ve formě pro nejdelší lyže skate (192 centimetrů) a mají určité změny v konstrukci.
Letos na největších závodech
Běžky Kästle letos vlétnou i do SP v běhu a v biatlonu. „Rádi bychom obsáhli většinu závodů. Máme mladý tým kolem 21 let, chceme si závodníky vychovat od juniorského věku, aby se s lyžemi sžili a líbili se jim. A všichni také na velkých závodech uvidí naše servisní týmy,“ zdůrazňuje filozofii zapojení do světových pohárů Fousek.
Trend jsou běžky SKIN
„V Endorphin Republic se dnes zaměřujeme hlavně na běžky kategorie SKIN, které jsou z pochopitelných důvodů celosvětově velkým trendem,“ říká Jan Vokoun, zkušený vedoucí prodejny Endorphin Republic v pražské Waltrovce. „SKINy“ neboli běžky na klasický styl se stoupacím páskem pod patou se hodí pro rekreační i sportovní běhání. Díky mohérovému pásku není potřeba běžky mazat stoupacím voskem, což byl odjakživa pro hobby lyžaře velký oříšek.
Martin Koukal, mistr světa v klasickém lyžování, oblíbenost běžek SKIN vysvětluje: „Dřív každý skejtoval, protože si neuměl připravit lyži. Stačí, že v Bedřichově na stadionu je nějaké počasí, ale vyjedete na kopec a je tam o několik stupňů míň. A ejhle, máza nefunguje. Dnes si díky běžkám SKIN může klasiku, která je přirozenější a fyzicky méně náročná, užít každý a nemusí nic mazat,“ dodává sportovec.
„V nabídce máme nejvíc modelů XP 20 a XP 30, které jsou také nejžádanější. V menším počtu ale prodáváme i klasické mazací a skatové běžky, které stále mají své fanoušky,“ doplňuje Vokoun z Endorphin Republic.
Bohatá historie značky Kästle
Všechno začalo v roce 1924 v malé dílně v rakouském Hohenems. Anton Kästle tam vyrobil první pár lyží a odstartoval tak dlouhou cestu úspěchu a slávy značky, která byla ve své době největším výrobcem lyží na světě. Tony Sailer, sestry Eppleovy, Pirmin Zurbriggen, Tom Stiansen a nespočetná řada dalších lyžařských legend, které jezdily na lyžích Kästle, získaly dohromady 132 medailí na olympijských hrách a ve světovém poháru. Úspěchy měly nejen sjezdovky, ale i běžky. Slavné Kästle byly populární i mezi československými lyžaři, protože i za socialismu se daly občas sehnat v prodejnách Tuzex nebo Pragoimpo.
V roce 1998 však náhle zmizely z trhu. O devět let později, v roce 2007, se Kästle vrátily do mezinárodní lyžařské komunity díky investiční skupině kolem Rudolfa Knünze. Ten opět vytvořil lyže, jež začaly určovat měřítka pro celé lyžařské odvětví. V roce 2015 se značka vrátila ke svým kořenům, když přesunula centrálu do vorarlberského Hohenems. Zásadní zlom pak přišel v roce 2018, kdy firmu koupil český miliardář Tomáš Němec. Rozšířil sortiment o kvalitní běžky a zahájil budování sjezdového i běžeckého závodního programu. Jedním z nejlepších výsledků novodobých kästlí je třinácté místo Britky Alex Tilleyové v obřím slalomu v říjnu 2021 v rakouském Söldenu.