Jak se česká firma prosazuje na zahraničních trzích, za jakými projekty stojí, jaký je pohled na budoucnost tohoto dynamického odvětví a jakým směrem se ubírá stavebnictví v České republice? Právě na tyto otázky odpovídal Jiří Oslizlo, předseda představenstva společnosti AGROP NOVA a.s., která je výrobcem uceleného stavebního systému z masivního dřeva NOVATOP.
Působíte převážně v zahraničí, jak se vaší české firmě podařilo úspěšně konkurovat v rámci Evropy vůči velkým hráčům na trhu?
Kvalita je u nás na prvním místě, a to se z dlouhodobého hlediska ukázalo jako nejsilnější obchodní argument. Výjimečná řemeslná kvalita našich produktů je stabilní už tři desetiletí. Jsme jedním z nejmodernějších výrobců velkoplošných vícevrstvých desek a CLT v Evropě. Od začátku jsme měli to štěstí spolupracovat s těmi nejlepšími odborníky ze světa dřevostaveb, zejména ze Švýcarska. Právě díky jejich inovativním projektům jsme se hodně naučili a dnes tyto zkušenosti ze zahraničí přenášíme i k nám. A ještě jednu důležitou věc mě naučili – dřevo se musí pozlacovat. Nezvyšovat objem, ale hodnotu. I proto inovujeme, abychom našim výrobkům dali co nejvyšší přidanou hodnotu. Například u našich designových akustických panelů zhodnotíme kubík vstupního řeziva více než pětinásobně. Stojí to sice mnohem více úsilí, přemýšlení, času i financí, ale bez toho bychom ustrnuli.
Za jakými velkými projekty v zahraničí stojíte?
Jedním z příkladů je logistické centrum firmy Kuratle&Jaecker ve švýcarském Märstettenu, které je s téměř hektarovou skladovací plochou největším logistickým centrem postaveným ze dřeva v Evropě. Navíc díky použitým materiálům stavba uvázala téměř 3 500 tun CO2. Tato hala byla postavena pouze za 34 týdnů od prvních zemních prací až po uvedení do provozu. Celkově se jedná o inovativní přístup, který mění pohled využití dřeva k výstavbě logistických a průmyslových objektů. Dřevo se stává více než jen alternativním řešením – je to prestižní a ekologicky odpovědná volba pro budoucnost. Podobným projektem je hala na výrobu helikoptér o rozloze 2800 metrů čtverečních, kde dřevo v konstrukci vyhrálo nad ocelí.
Obchodujete také v rámci České republiky? Jaké zajímavé projekty máte v ČR za sebou?
Náš stavební systém na principu CLT byl v Česku aplikován kromě stovek rodinných domů už i v komerčních a veřejných stavbách. Jde například o mateřské školy Všetaty, Buková nebo školní třídy v Nučicích, v Praze-Čakovicích, komunitní centrum v Mnichově Hradišti, Environmentální vzdělávací centrum NATURA PARK v Pardubicích, kanceláře experimentální stavby LIKO Noe, ale i penziony či nástavby hotelů. Brzy se veřejnosti představí i první česká čtyřpodlažní stavba postavená z CLT a jsem velmi pyšný, že si osvícený investor přizval ke spolupráci i nás.
Co nového chystáte ve své nabídce?
Jako výrobce konstrukčních a plošných prvků z křížem lepeného dřeva máme v plánu stát se dodavatelem komplexních řešení i pro vícepodlažní stavby, včetně bytových, komerčních a škol. Zaměřujeme se na skeletovou výstavbu i modularitu. Svůj sortiment v letošním roce rozšiřujeme o standardní CLT panely, splňující nejvyšší nároky na statiku a požární odolnost. Pracujeme na řešení lehkých obvodových plášťů na bázi dřeva, ale také na sortimentu dřevěných fasádních desek se speciálními metalickými nétěry. V oblasti prostorové akustiky rozšiřujeme portfolio dřevěných akustických panelů a nově jsme do sortimentu zařadili desky s připraveným spojem, které si pro svou snadnou manipulaci a montáž vysloužily název EASY BOARD. Zásadně usnadní práci řemeslníkům i kutilům.
Jaké transformace ve stavebnictví očekáváte v České republice?
Transformace bude záviset na legislativě v ČR, odvaze developerů realizovat pilotní projekty a bankovním sektoru poskytovat výhodnější financování pro dané typy staveb. Vnímám postupné bourání bariér, aktuálně i v České republice vyrůstají velmi pokrokové dřevěné stavby, což mě nesmírně těší. Podle mého názoru i plánované schválení možnosti stavět bytové a komerční budovy do výšky až 18 metrů, oproti současným 12, je pro dřevěné konstrukce optimální. S odstupem pozoruji celosvětovou soutěž, kdo postaví nejvyšší dřevostavbu, protože osobně zastávám názor, že u výškových budov bychom měli zůstat u hybridních konstrukcí.
Jaké trendy vnímáte, že budou populární v České republice?
Velký potenciál vidím v dřevěných bytových domech, kancelářských objektech ale i výrobních a skladovacích halách. Pozoruji, jak tento trend roste v zahraničí, myslím, že brzy ovlivní i Českou republiku. Věřím, že do 5 let stavby na bázi dřeva budou zastávat mnohem vyšší podíl i v komerčním sektoru. Souvisí to jak s European Green Deal, tak s navazujícím financováním zelených projektů. Další, a za mě dost zásadní transformací ve stavebnictví nejen u nás, bude modulární výstavba. Tomuto trendu nahrávají dvě skutečnosti – zaprvé nedostatek kvalifikovaných pracovníků na staveništi a zadruhé čas výstavby. Jednotlivé moduly se montují přesně podle projektové dokumentace ve výrobní hale, kde je jejich prefabrikace pod dozorem kvalifikovaných pracovníků. Naše firma ale nechce podléhat módním trendům a tlačit dřevo všude a za každou cenu s cílem spasit planetu. Doporučujeme ho používat výhradně tam, kde zúročí své přednosti před jinými materiály. U vícepodlažních staveb si dřevo obhájilo své nové místo vedle tradičně používané oceli, skla a betonu. O takových stavbách mluvíme jako o hybridních. Právě vhodně zvolená kombinace těchto materiálů pomáhá vytvářet funkční, unikátní a zároveň k přírodě a člověku šetrné projekty. A to mi dává smysl.