Faktor cen energií při pořizování venkovního stínění hraje u Čechů stále svou roli. Kromě snahy o příjemnější klima v interiéru či zdravější spánek se domácnosti stále snaží o soběstačnost a nižší energetickou náročnost svého domu. „Lidé poptávající venkovní stínění zmiňují v posledním roce vysoké ceny energií výrazně častěji. V případě venkovních žaluzií je to zpravidla spojené s letním obdobím a snahou ušetřit za energeticky náročnou klimatizaci, u předokenních rolet je to pak snaha lépe tepelně zaizolovat interiér v zimním období,“ potvrzuje Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti Lomax, která je předním výrobcem stínící techniky v Česku.
Samotná inflace ceny venkovního stínění podle něj prakticky neovlivnila. Lehké zdražení mělo na svědomí prudké zdražování materiálů v roce 2022. „Typicky se jednalo o hliník, který je klíčový pro výrobu žaluzií či vchodových dveří. Vlivem této skutečnosti došlo k navýšení cen naposledy v květnu loňského roku, u venkovních žaluzií to bylo o 2,5 %, u venkovních rolet pak o 7,5 %.,“ vysvětluje Přichystal.
Příjemné ochlazení bez zdravotních rizik
Kromě ochrany před letním žárem představují venkovní žaluzie alternativní variantu, jak v létě ochladit interér. Kombinuje extrémně vysokou účinnost, a oproti klasické klimatizaci také zdravotní nezávadnost. Moderní alternativou k běžným venkovním žaluziím jsou screenové rolety, které pomáhají udržet optimální tepelné podmínky v místnosti. „Jejich hlavní předností je světelná propustnost, ale zároveň zachování vizuálního kontaktu s okolím. I za tropických dnů se lidé nemusí vzdát přirozeného denního světla,“ vysvětluje Přichystal.
Venkovní rolety či žaluzie zajistí v kombinaci s kvalitními okny příjemné ovzduší v interiéru. Díky své konstrukci zvládnou zadržet až 96 % slunečního svitu, zejména během prázdninových měsíců pasivně chladí a vnitřní teplotu dokážou snížit dokonce až o 10 stupňů. To vše bez proudění studeného vzduchu, které podle odborníků může způsobit problémy pro lidský organismus. Při větším rozdílu teplot, které klimatizace způsobuje, se podle se podle Státního zdravotního ústavu zvyšuje riziko vzniku teplotního šoku. Pak se mohou spustit procesy, které mohou vyústit k onemocněním jako například angína, bolesti v krku nebo potíže s močovými cestami.
Smart prvky pro lepší spánek
Dalším zdravotním benefitem, který si zákazníci od pořízení exteriérového stínění slibují, je zdravější spánek. V kombinaci s prvky chytré domácnosti mohou dosáhnout kvalitnějšího odpočinku. „Předokenní rolety lze nastavit tak, aby se samy zatáhly tehdy, když se spustí veřejné osvětlení a roztáhly zase při úsvitu. Přes mobilní aplikaci se dá venkovní stínění ovládat téměř odkudkoliv, ale také dopředu naprogramovat,“ upozorňuje Přichystal. Přesto v domácnostech stále existují oblasti, ve kterých lidé volí spíše konzervativnější řešení. „Zákazníci nejčastěji volí dálkové ovládání u venkovního stínění, garážových vrat a brán. I přes obrovskou míru automatizace má tradiční dálkové ovládání stále svoje místo,“ tvrdí Jan Hrnčíř, produktový manažer společnosti Somfy, která se zabývá technologiemi pro chytrou domácnost.
Je to ale právě automatizace a smart prvky, co dělá z venkovního stínění zajímavou volbu pro moderní domácnost. Díky bohatým možnostem programování je tak možné využívat výhod chytrých technologií v několika oblastech. Jednou z nich je i oblasti bezpečnosti. Zajistit dům je důležité zejména v době, kdy je v Česku nejvíc vloupání za posledních sedm let. „Během doby, kdy je domov opuštěný, je možné lamely venkovních žaluzií nastavit tak, aby se v určitý čas zatáhly nebo naopak pustily do místnosti více světla. Pro potenciálního zloděje to může znamenat signál, že se uvnitř nachází lidé, a on si tak raději vybere jinou lokalitu,“ upozorňuje Přichystal.