Martin Hubinger, majitel skupiny Realism
Volatilita cen a nedostatek materiálu i pracovních kapacit nás nutí vytvářet větší rezervy a samozřejmě mimo jiné tlačit na prodejní ceny bytů. Smluvně můžete s dodavatelem eliminovat nejistotu, ale nikoliv dosáhnout mimořádně dobrých pevných cen. Těžko najdete generálního dodavatele, který vám garantuje cenu na dva roky dopředu, je dostatečně silný, a přitom nemá ve smlouvě nástroje pro úpravu ceny v případě výkyvů trhu nebo výpadků materiálu a subdodavatelů.
Roman Weiser, ředitel Bidli development a stavby
Každý developer musí v rámci cenotvorby vytvořit jistý polštář pro podobné případy. S růstem cen stavebních materiálů a prací samozřejmě počítá každý, ovšem otázkou je, s jak velkým. To, co zažíváme nyní, tady ještě nebylo. Těžko někdo může s nějakou větší mírou jistoty předvídat další vývoj. Pokud není dodavatelská firma schopna rozpočet dodržet, je pak otázkou dohody s investorem, jak se celá věc bude dále řešit. Je jasné, že v zájmu obou stran je, aby stavbu dokončila firma, která ji započala. Z praxe vím, že dochází k jistému obětování části marže na obou stranách.
Jan Řežáb, majitel JRD
Růst cen stavebních materiálů přispívá k růstu cen nemovitostí. Situace je opravdu extrémní: stav, kdy byly stavební materiály dostupné v řádu týdnů, se v posledních několika měsících změnil na řád měsíců. Dodavatelé si tak musí stavební materiály rezervovat s velkým předstihem. Ke každé stavbě, kterou máme v realizaci, proto musíme přistupovat individuálně a v součinnosti s dodavateli hledat cesty, jak na aktuální situaci reagovat. Jedním z možných řešení je založení expertních týmů, jejichž cílem bude nacházet technické optimalizace, které nebudou mít dopad na standard a vysokou kvalitu našich staveb.