Ondřej Šťastný, hlavní analytik Central Group
Výstavba na takovýchto pozemcích znamená zvýšené náklady, jelikož místa po bývalých továrnách s sebou často nesou velkou ekologickou zátěž. Velká část pražských brownfieldů dnes již ničemu neslouží, většinou jde o veřejnosti nepřístupná území s rozpadajícími se budovami původních průmyslových podniků. Často jde přitom o velké pozemky v širším centru města, kde je již hotová infrastruktura. Jejich přeměna v obytné čtvrti je tedy logický krok. Pro města je výstavba na brownfieldech výhodnější než výstavba na zelené louce. Například Praha, které každoročně přibývá zhruba deset až patnáct tisíc obyvatel, se díky tomu nemusí rozrůstat za hranice a zastavovat zelené plochy.
Viktor Peška, obchodní ředitel Crestyl
Obecně zásadním rizikem brownfieldů oproti výstavbě na zelené louce je riziko kontaminace po předešlém využití. Na druhou stranu tyto lokality jsou zpravidla umístěny v širším městském centru, takže jsou mnohem hodnotnější než pozemky na okraji města. Zároveň se zpravidla jedná o velké plochy, proto je třeba pečlivě řešit i celkovou koncepci území, což je pro nás jako komplexního developera zaměřeného na multifunkční projekty, který klade velký důraz na veřejný prostor, velká výhoda, protože nám dává prostor podchytit si urbanisticky celé území.
Dana Bartoňová, obchodní ředitelka YIT
Jednoznačným benefitem výstavby na brownfieldech je jejich přetvoření v novou živou čtvrť s kompletní občanskou vybaveností, kde se budou lidé rádi potkávat, pracovat i bydlet. Neznamená to ovšem, že původní zástavba musí být pokaždé zcela zničena a nahrazena novou. Zajímavé stavby, které nejsou ještě v příliš zchátralém stavu, lze do nové výstavby vhodně zakomponovat. Nevýhody brownfieldů jsou spojeny převážně s rekultivací a dekontaminací pozemků především v průmyslových oblastech, s dlouhým a náročným procesem získávání územního rozhodnutí a stavebního povolení, nutností dbát všech požadavků a náležitostí spojených s památkově chráněnými objekty.