Vaše firma není typickou developerskou společností. Specializujete se především na projekty, kdy se snažíte vdechnout starým domům opět život, proč?
Mým cílem není vytvářet byty, ve kterých se bude bydlet, ale domovy, kde se bude žít. Chci svými projekty nadchnout, ohromit, zaujmout a zároveň je pro mě zásadní, aby byly plně funkční pro každodenní běžný život. Ve svých realizacích se snažím vždy v daném segmentu udělat to nejlepší. Pokud se jedná o dispoziční prostor, je pro mě prioritou, aby byl velkorysý a jako synonymum velkorysosti vnímám světlo.
Potýkáte se v rámci těchto realizací i s nějakými omezeními či přísnějšími pravidly?
Uvnitř záleží čistě na mně a statikovi, zda zachováme původní ráz prostoru, a nebo ne. Venku je to pak poněkud náročnější, především u historických budov a určitých typů činžovních domů je třeba dbát na jistá pravidla. Každý větší zásah vyžaduje konzultaci s odborníkem z Národního památkového ústavu.
Momentálně se věnujete především projektu Mucha Lofts. Hovoříte o něm jako o výjimečné realizaci…
V rodišti Alfonse Muchy v Ivančicích u Brna připravuji společně s týmem odborníků rozsáhlou realizaci celého domu. Rozhodli jsme se zde navrhnout pouze tři prostorné byty, které budou dispozičním řešením velmi ojedinělé. Moc dobře si uvědomuji, že byty o rozloze 120 metrů čtverečních nejsou v této lokalitě standard, ale jsem optimistický a věřím, že své zájemce si najdou. Vím, že tvořím výjimečné byty, které se stanou domovem pro tu nejnáročnější klientelu. U tohoto projektu je mimo jiné klíčové pracovat s tím, že se jedná o historický dům z konce 19. století s původními secesními klenbami a stropy o výšce 4,5 metru.
Muchův styl je známý svojí specifičností, chystáte se jej nějak promítnout i do svého projektu?
S určitými prvky budu pracovat ve společných prostorách domu, ale především pak na fasádě. Oslovil jsem malíře a sochaře, aby mi s tímto nelehkým úkolem pomohli. Hledám odborníka, který k celému návrhu přistoupí co nejlépe technicky i esteticky.
Bude jeho styl tedy i součástí jednotlivých bytů?
Ne, abych pravdu řekl, do konceptu, který jsem připravil, mi Muchův styl právě kvůli svojí originalitě nezapadá. To ale rozhodně neznamená, že bych jej neobdivoval nebo k němu neměl respekt či úctu. Hodlám se co nejvíce přiblížit vizualizacím, jež jsou již hotové. V bytových prostorech neplánuji ani homestaging. Rád bych se spojil s jednou či více společnostmi, s jejichž pomocí bych byty vybavil a následně je i s konkrétními kusy nábytku nabízel k prodeji.
Máte v úmyslu se v budoucnu tedy zaměřovat i na design a vybavení vašich realizací?
Ano. Již delší dobu mám v hlavě plán, který bych chtěl co nejdříve zrealizovat. Celý princip této mojí vize spočívá v tom, že najdu vhodný prostor a vybavím jej nejrůznějšími kusy nábytku od lokálních tuzemských i světových společností a designérů. Každý kousek nábytku bude mít nějakou vypovídající hodnotu a přispěje svojí určitou informací do celého smysluplného příběhu. Myslím, že právě v příbězích jednotlivých kusů nábytku, materiálů použitých v bytě nebo doplňků tvořících z bytu domov je ta největší síla a kouzlo, které bych na každého člověka, jenž do takového prostoru vstoupí, rád přenesl. Tímto poněkud ambiciózním projektem bych lidem rád ukázal, že prostor, ve kterém žijí, nemusí být jenom spotřební záležitostí. Zatím jsem ale opravdu na samém začátku a momentálně věnuji veškerou svou energii jiným směrem.
Oproti tomu také připravujete projekt rodinných domů v obci Předboř za Prahou, který vyžaduje kompletní stavbu. V jakém stadiu se teď projekt nachází?
Tentokrát se nechystám rekonstruovat, ale stavět. Rozhodl jsem se pro realizaci dvou nízkoenergetických rodinných dvojdomků, přičemž každá bytová jednotka bude mít vlastní zahradu s výměrou více než 400 metrů čtverečních. Zahrady umístíme navíc strategicky ze strany, takže majitelé budou mít bezprostřední soukromí a v poslední době tolik žádanou možnost pobytu na čerstvém vzduchu. Samozřejmostí bude i dostatek parkovacích míst v areálu. Důraz kladu i na veřejný prostor, ve kterém se chystám zachovat vzrostlé stromy nebo původní dům s nedalekým dětským hřištěm a ohništěm. Tento prostor bude sloužit jako místo určené k sousedským setkáním nebo odpočinku. Bydlení v Předboři, nedaleko Prahy, je cenově velmi zajímavým projektem a doporučil bych jej především mladým párům plánujícím společný život anebo rodinám s dětmi.
Jedná se o návrh, který bude nízkoenergetický, je pro vás důraz na ekologii důležitý?
Všechny domy budou nízkoenergetické a jejich součástí bude fotovoltaický systém. Chystám se také efektivně pracovat s dešťovou vodou a rád bych, aby celý tento projekt kladl trochu větší důraz na udržitelnost a především pak na samostatné fungování konceptu jako celku. Myslím, že ekologie a její zařazení do stavebnictví by mělo být dnes už samozřejmostí.
Jak jste fungovali během nouzového stavu, co se týče zakázek a realizací?
Mou společnost krize naštěstí přílš nezasáhla. U většiny svých projektů jsem v počáteční fázi, takže práce z domova a komunikace přes internet pro mě nebyla překážkou. Řekl bych, že jsme společně s kolegy pracovali stejně intenzivně jako před krizí.
Říkáte, že lidé dnes chtějí žít jinak než kdysi, co konkrétně si pod tím můžeme představit?
Dříve se byty stavěly tak, že byly pokoje průchozí. U rodinných domů se v rámci dispozic zase myslelo na to, aby v nich mohly žít dvě nebo tři generace. Proto je pro nás v rámci nových návrhů vždy náročnější do původního prostoru dostat světlo, které je pro mě tak důležité. Zatím se nám to ale u všech projektů podařilo přesně podle původního záměru.
Jak konkrétně se vám toho daří dosáhnout?
Dříve býval pro rodinu prioritou společně strávený čas. Dnes je tomu přesně naopak. Každý člen domácnosti by chtěl mít za každou cenu vlastní pokoj. I proto se u většiny svých realizací snažím prostor nečlenit, ale naopak jej otevřít. Ukazuji lidem, že i v otevřeném prostoru může mít každý své osobní místo, které nutně nemusí být obehnané zdí. Rád bych, aby spolu rodiny a lidé, kteří obyvají společný prostor, opět trávili dostatek času, a byli si tak blíž.
Máte pocit, že se během krize změnily preference nemovitostí, které si klienti v budoucnu hodlají pořizovat?
Určitě. Myslím, že nouzový stav potřeby a požadavky lidí na bydlení zcela proměnil. Před krizí klienti kladli velký důraz především na dispozice bytů, jejich technické zpracování, lokalitu a samozřejmě cenu. Mnoho z nás ale chodilo domů pouze složit hlavu. Pandemie a s ní související nucený pobyt doma ale donutil všechny obyvatele více přemýšlet o prostředí, ve kterém žijí a tráví každý den čas. Prostor, který obýváme, se najednou stal naší domácností i kanceláří. Mám pocit, že po pandemii se zvýšil zájem o byty s předzahrádkou či terasou, ale i o rodinné domy nebo pozemky, což je naprosto logickým vyústěním celé této situace.
Ve svých realizacích se snažíte odrážet také aktuální trendy. Jak se vám daří skloubit technickou stránku věci a potřeby náročné klientely?
Chci nejen stavět a rekonstruovat kvalitní a zajímavé byty či domy. Mým cílem je se co nejdříve dopracovat k tomu, že budu všechny své projekty také vybavovat na klíč. Řekl bych, že klienti kladou čím dál více důraz na hodnotné vybavení a originální design jednotlivých kusů nábytku. Zároveň jim ale pomáhám uvědomit si, že tu nejzásadnější roli hrají opět dispozice bytu či domu, které vždy a za každých okolností musí dávat smysl.
V čem jsou pro vás ty nejzásadnější rozdíly mezi tím, když stavíte na zelené louce a když rekonstruujete?
Když se staví na zelené louce, máte otevřené možnosti. Oproti tomu každá rekonstrukce je výzva. Máte jasně definovaný prostor, který bude mít vždy nějaká předem daná specifika, a tak je třeba dbát na mnoho detailů. Můžete zbourat zdi, snížit stropy, přistavit patro, zvětšit nebo naopak zmenšit místnosti, ale konstrukce domu je jednoznačná, stejně jako lokalita nebo určitá atmosféra či historie daného objektu. Ta, ať chcete nebo ne, vás při první návštěvě dozajista vždy ovlivní. A tak se dokonce může stát, že změníte záměr, který jste s projektem měli původně.
Co vás odlišuje od konkurence?
Mým cílem není zastavět každý metr čtvereční jen, abych do projektu umístil co nejvíce bytových jednotek. Myslím, že klíč k úspěchu Nevrkla Real Estate je v tom, že vše tvoříme tak, jako bychom to tvořili pro sebe.