Jak vypadal váš profesní život předtím, než jste ho spojil s developerskou skupinou Daramis?
Po úspěšném ukončení studia na právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, během kterého jsem rok studoval ve Francii, jsem se pět let aktivně věnoval právu. Následně jsem šest let pracoval jako obchodní a marketingový ředitel v developerské skupině Lighthouse Group, ze které jsem v roce 2013 přešel do developerské skupiny Daramis. Zde jsem začínal na pozici ředitele prodeje a marketingu.
Od chvíle, kdy jste začal působit v Daramisu už uběhlo sedm let. Co se za tu dobu ve fungování společnosti změnilo?
Do Daramisu jsem přišel jako obchodní a marketingový ředitel a po roce jsem majitelům předložil návrh na změnu fungování a prezentace skupiny a současně na založení vlastního obchodního a marketingového oddělení. Přibližně další rok mi trvalo, abych vlastníky přesvědčil o tom, že mnou navržené změny firmě doopravdy prospějí. Následně padlo rozhodnutí, že bych změny, které jsem navrhoval, měl i zrealizovat. Proto jsem se v roce 2016 stal výkonným ředitelem skupiny Daramis a od té doby se o skupinu v tomto ohledu starám.
Nepřemýšlel jste někdy nad tím, že byste založil vlastní firmu?
Upřímně řečeno přemýšlel. Dokonce jsem o těchto svých úmyslech diskutoval s vlastníky Daramisu. Ti mi pak nabídli podíl v českých firmách Daramis Residential a Daramis Management. V tu chvíli jsem svůj původní záměr přehodnotil, upustil od něj a rozhodl se, že se skupinou Daramis spojím svůj další profesní život.
Je nutné, abyste cestoval za hranice, když se chcete ve svém oboru dál vzdělávat, anebo se lze něco naučit i v České republice?
Osobně hledám inspiraci především v zahraničí, i když i v České republice vzniká mnoho krásných a inspirativních věci. Velmi málo se o tom hovoří, ale i u nás vznikají skutečně zajímavé projekty. Nicméně české prostředí je velmi specifické, co se týče právní úpravy a procesního řízení. Náš systém je hodně konzervativní, byrokratický a má tendence komplikovat vzory přejaté ze zahraničí, kterým vtiskává tu nejextrémnější možnou podobu, kdy se například z doporučení Evropské Unie stávají závazné nařízení a předpisy. Je to taková naše národní vlastnost, být papežštější než papež.
Jakou přidanou hodnotu mají developerské projekty, které vznikly a vznikají pod taktovkou Daramisu?
Daramis je sice česká firma, ale s mezinárodním zázemím. Máme například interní tým zahraničních architektů a velmi často externě spolupracujeme s architekty z dalších zemí. Díky tomu se neustále učíme a můžeme své projekty inovovat a posouvat dál ve všech ohledech. U každého z projektů se soustředíme na kvalitu provedení, kvalitu bezprostředního okolí projektu, nešetříme na materiálech a usilujeme i o zachování trvalé hodnoty nemovitosti, kterou si klienti kupují.
Která fáze procesu realizace jakéhokoliv developerského projektu, od akvizice až po kolaudaci, vás nejvíce naplňuje?
Pro mě je nejzajímavější a zároveň nejkrásnější počáteční fáze, tedy akvizice a plánování projektu, kdy se snažíme na vytipované lokalitě vymyslet pěkný projekt se zajímavým přesahem. Od chvíle, kdy získáme stavební povolení, se začínám soustředit na další akvizice a výzvy, které přicházejí s přípravou nových projektů. U těch, které jsou ve fázi výstavby, už jen kontroluji, zda dodržujeme harmonogram a plán prodejů. Samotná výstavba, kolaudace a předávání bytu je pro mě technický proces, který neřeším já, ale moji kolegové.
Je aktuální postkoronavirová situace obecně nepříznivá hlavně pro rezidenční, komerční nebo hotelové developerské projekty?
Krize měla největší negativní dopad na hotelový segment, který oproti loňskému roku zaznamenal propad o padesát až šedesát procent. Další velký pokles zaznamenaly kanceláře. Momentálně se čím dál víc upřednostňuje práce formou home office a také je čím dál silnější trend racionalizace a optimalizace využití pracovního prostoru. Ten jednoznačně vede ke zmenšovaní kancelářských prostor. Rezidenční development je na tom mnohem lépe, protože na trhu je nedostatek volných bytů i nadále. Z toho důvodu se ho krize nedotkla nijak citelně. Maximálně tak, že se výstavba o několik měsíců opozdila.
Jak silně tato krize zasáhla konkrétně Daramis?
Krize nás naštěstí moc nezasáhla, protože většina našich projektů je už prodaná nebo ve finální fázi a zároveň plánujeme nové, které se začnou stavět v následujících letech. Proto jsme během krize pracovali se stejným nasazením a stejně intenzivně jako před ní.
Změnil se během krize druh nemovitostí, které si klienti pořizují?
Zaznamenali jsme zvýšený zájem o byty s předzahrádkou, která klientům umožňuje pohyb na čerstvém vzduchu mimo byt a také jsme si všimli, že se více zajímají o řadové rodinné domy, pozemky a parcely.
Na kterých projektech teď v Daramisu pracujete?
Společně s naším partnerem Lighthouse Group řešíme dva holešovické projekty Marina Island a Marina Nova. Dále pracujeme na další fázi projektu Zelené město 4 a chystáme nové projekty na Letné a na Smíchově.
Bude výstavba zmiňovaného projektu Marina Nova zahájena ještě letos, jak bylo původně plánováno?
Ano. Předpokládáme, že stavbu zahájíme v druhé polovině roku. Klienti mají o projekt zájem už teď a čekají na oficiální zahájení prodeje. Myslím si, že je pro ně projekt atraktivní především díky jeho umístění na břehu Vltavy a vysokému standardu provedení a zařízení včetně implementace nových technologií.
Reagujete při plánování a výstavbě jednotlivých projektů v rámci firmy na čím dál silnější trend ekologie a udržitelnosti?
V Daramisu se nezabýváme jen výstavbou vlastních projektů, ale zajišťujeme i projektový management pro ostatní developery, od akvizic přes výstavbu až po předání. To je podle mě velká výhoda. Naši projektoví manažeři neustále nějaký projekt tendrují nebo předávají, a proto se nám nestává, že bychom pět let stavěli jeden projekt, a pak se rozhlédli po trhu, který se úplně změnil a nevěděli, co se na něm událo. Namísto toho máme aktuální přehled o technologických a jiných novinkách. I proto jsme se do standardního vybavení bytů rozhodli začlenit rekuperaci, tedy řízenou výměnu vzduchu. Ta výrazně zvyšuje kvalitu vzduchu, který doma dýcháme, ale tím i kvalitu života.
Zajímavý je i váš plzeňský projekt sdíleného nájemního bydlení Unicity Living. Máte nějakou zpětnou vazbu o tom, jak se v něm žije?
Unicity Living je v současné době největším projektem svého druhu u nás. V České republice totiž univerzitní kampusy v pravém slova smyslu neexistují – snad jen v malém měřítku postupně vznikají–, a tak mají studenti v Česku pouze dvě možnosti: žít na zastaralé koleji nebo si pronajmout byt. Tuto situaci Unicity Living zásadně mění a jsem rád, že je projekt úspěšný a velmi dobře se mu daří. Z celkového počtu 550 jednotek jsme si ponechali 226 jednotek, které pronajímáme studentům, mladým lidem a externím zaměstnancům, kteří v Plzni pracují, jako jsou inženýři, IT specialisté a další. Ti všichni oceňují, že jim život v Unicity Living nabízí veškeré moderní služby, které potřebují. Projekt pozitivně hodnotí i Západočeská univerzita, která jednotky využívá pro ubytování svých zahraničních studentů.
Developerské počiny Daramisu jsou kromě České republiky vidět i v Bulharsku nebo Rumunsku. Plánujete expanzi i do dalších zemí?
Rumunsko a Bulharsko jsme vyhodnotili jako země s obrovským potenciálem, a proto v nich už přibližně čtyři roky působíme. V současnosti tam chystáme další akvizice a expanzi do jiných zemí zatím neplánujeme. Pokud k tomu ale přece jen dojde, tak se budeme orientovat na země východní Evropy.
Je způsob, jakým musí developerská společnost pracovat v Česku, nějak odlišný od práce v Bulharsku či Rumunsku?
Standardy a prodejní procesy v Bulharsku a Rumunsku jsou asi deset až patnáct let za Českou republikou. Někdy nadneseně říkám, že do těchto zemí přicházíme z budoucnosti, protože jsme si už spoustu věcí vyzkoušeli a zažili. Bulharský ani Rumunský trh ještě není tak rozvinutý a my mu máme co nabídnout. Například v Bulharsku jsou veškeré procesy rychlejší než u nás, nemovitosti se tam prodávají za mnohem nižší ceny a je běžné, že se byty prodávají ve stavu shell & core. Klienti si tak vše, od podlah přes dveře až po koupelnu, dodělávají sami. V tom je Česká republika výrazně odlišná. Proto se tam snažíme nabízet doplňkové služby jako klientské změny, které nejsou pro lokální trh typické, zatímco u nás jsou považovány za standard a v globálním měřítku jsou na velmi vysoké úrovni. Tak rozsáhlé klientské změny, které developeři nabízejí v České republice, nejsou nikde jinde na světě běžné.
Představí Daramis v nejbližší době nějaké další projekty?
Ještě letos bychom v České republice rádi zahájili jeden až dva projekty a v příštím roce dva až tři. Na území Bulharska teď dva projekty dokončujeme. V Rumunsku máme dva projekty v prodeji a připravujeme další akvizici.
Co je pro vás v českém developmentu aktuálně „nejožehavějším“ tématem?
Jako předseda Asociace Developerů s velkým napětím čekám, jak dopadne rekodifikace stavebního práva. Vláda a Ministerstvo pro místní rozvoj na zákonu už dva roky pracují a já doufám, že se letos dostane do Poslanecké sněmovny a bude v ní schválen. Po jejím přijetí by se měla výrazně zlepšit současná situace ve stavebnictví v České republice. Bez efektivního zrychlení povolovacích procesů by se totiž velice složitá stávající situace na rezidenčním trhu jen dál zhoršovala.