V čem je projekt Arcus City výjimečný?
Arcus City je výjimečný především tím, že se jedná o kompaktní celek – území, na kterém nestavíme pouze domy, ale budujeme životní prostor pro jeho nové obyvatele. Svou přímou návazností na stávající zástavbu a občanskou vybaveností okolí projekt obyvatelům nabídne vše potřebné pro komfortní městský život, myslí ale i na jejich soukromí. Mimo jiné v centru projektu vznikne i autobusová zastávka, která umožní spojení s metrem Stodůlky, kam bude možné se dostat do dvou minut.
Které hlavní atributy jsou pro zákazníky nejvíce atraktivní?
Od konkurenčních projektů v lokalitě se odlišujeme hlavně tím, že nabízíme vyšší standard kvality samotných budov, stejně jako vybavení konkrétních bytů, ale i tím, že revitalizujeme celé území.
V čem konkrétně se Arcus City odlišuje od ostatních projektů pro střední třídu na českém trhu?
Ve standardu bytové jednotky nabízíme například dřevěná okna s izolačním trojsklem, dřevěné podlahy nebo nadstandardní neprůzvučnost stěn. Každá bytová jednotka má svoji terasu, která zaručuje obyvatelům vysoký komfort života. V exteriéru zase budujeme dětské hřiště nebo místo pro grilování. Okolní stezky, které území protínají, budou svým povrchem přizpůsobené pro jízdu na kole či kolečkových bruslích.
První etapa o 100 bytech bude podle vašich plánů dokončena v roce 2023. Jak budou probíhat další etapy a kolik bytů budou jednotlivě čítat?
Následovat budou v těsném sledu další dvě etapy. Druhá etapa dokončí vrchní část celku nad příjezdovou komunikací a poskytne dalších 112 bytových jednotek i retailové plochy v jejím středu. Etapa třetí pak doplní území o další čtyři bytové domy s 60 jednotkami a také 10 samostatnými rodinnými domy.
Pro kterou cílovou skupinu je Arcus City navrhováno?
Cílových skupin vnímáme hned několik. Velké byty jsou určený spíše rodinám, menší byty zase jednotlivcům či párům. Jedno mají ale všechny jednotky společné – nabízejí prostor pro realizaci skutečného zájmu v dané lokalitě bydlet i žít.
Jak postupuje prodej, kdy jste s ním začali?
Prodej jsme započali v měsíci červnu a zájem je i přes aktuální situaci velmi slušný, od začátku září poptávka ještě nabyla na intenzitě.
Do jaké míry se na prodeji projevila pandemie koronaviru?
Pandemie koronaviru na jaře letošního roku iniciativu kupujících na přechodné období pozastavila, zvláště v čase karantény. Situace se ale opět zlepšila a přivedla do oboru real estate i nové zájemce, kteří v nemovitostech vidí bezpečný přístav pro svoje investice.
Jak velký podíl připadá při prodeji na investory a jaký na konečné zákazníky?
Tento projekt je primárně určen pro koncové zákazníky, tedy kupující, kteří v bytech skutečně chtějí bydlet. Tomu odpovídá i podíl jejich zájmu.
O jaké byty je zatím největší zájem a proč?
V tento moment je větší zájem o rodinné byty větších rozměrů, v těsném závěsu jsou ale i byty o dispozicích 2+kk pro jednotlivce či páry.
Do jaké míry jste v projektu brali ohled na ekologii a udržitelnost?
Udržitelnost je v UBM celoevropsky velké téma, kterému se v posledních letech věnujeme v rámci všech našich staveb. Arcus City tak není výjimkou. Stavby samotné pracují s technologiemi i určitými stavebními prvky, které tento trend a jeho požadavky odráží.
Jak velkou roli hraje tento aspekt při rozhodování vaší cílové skupiny o koupi bydlení?
Řekl bych, že se jedná o jeden z mnoha aspektů, který naši kupující vnímají stále více. V našem projektu si lidé nekupují jen byt v domě, ale domov s jeho okolím a charakterem, kde chtějí vychovávat svoje děti a žít kvalitní život.
Se kterým architektonickým studiem na projektu pracujete?
Arcus City od samého počátku projektovala společnost Casua. Ta je také hlavním partnerem projektu. Do dispozic bytů zasahovali ale i naši projektanti z UBM, kteří mají za svoji historii ve skupině nedocenitelné zkušenosti.
Co je z hlediska architektury pro tento projekt příznačné? Na co byl kladen zvláštní důraz?
Trochu tomu napovídá i název projektu – Arcus City. Byl odvozen od nosného prvku celého území, kterým je oblouk, latinsky arcus. Dokonalý tvar, jenž se pomyslně uzavírá do sebe a chrání svůj střed.
V projektu je velmi dobře řešena občanská vybavenost. Plánujete ještě další, například volnočasové, prvky budovat ve spolupráci s městem?
Navazujeme na stávající zástavbu i občanskou vybavenost v okolí, které je z mého pohledu velmi dobře koncepčně řešeno. Městská část má svoji strategii a postupně doplňuje služby dle potřeb obyvatel. Toto je tedy spíše otázka na městskou část. My, jakožto developer, jsme městské části poskytli pozemek pro tyto účely, realizace je ale na ní samotné.
Jaké další stavby UBM v Česku momentálně připravuje?
Momentálně jsme dokončili hrubou stavbu na našem dalším rezidenčním projektu Neugraf, úspěšně pokračujeme ve výstavbě kancelářské budovy Astrid Offices a postupujeme také v rekonstrukci historického paláce na Senovážném náměstí, který bude od počátku roku 2022 sloužit jako pětihvězdičkový hotel pod značkou Hyatt Andaz. Následně nás pak čeká další etapa projektu Astrid Garden se 125 bytovými jednotkami.
Do jaké míry má UBM Czechia rozhodovací volnost v rámci celé skupiny?
Být součástí silné nadnárodní skupiny osobně vnímám jako výhodu, nikoliv omezení.
V Praze realizujete také kancelářské a hotelové stavby. Jak velký podíl mají na celkovém portfoliu?
Největší podíl na našich aktivitách mají určitě projekty rezidenční, což je strategie společnosti, a to i do budoucna. Následují budovy kancelářské a až na závěr hotely.
Změní se toto schéma nějak v souvislosti s pandemií koronaviru? Budete některé plány přehodnocovat?
V rezidenční oblasti vidíme i do budoucna největší potenciál, i proto hledáme v Praze další zajímavé bytové projekty.
V pozici jednatele UBM jste relativně nově. S jakými ambicemi jste do funkce nastoupil a čeho se vám prozatím již podařilo dosáhnout?
V nemovitostech se pohybuji téměř 20 let. Mojí ambicí v UBM je zhodnocení těchto zkušeností při nacházení nejvhodnějších řešení v realizaci projektů. I přes současnou situaci se mi to ve spolupráci s kolegy daří velmi dobře.
Text: Nikol Pavlíčková Foto: UBM