Martina Křižková, zkušená advokátka z Greats, poskytuje se svým týmem právní poradenství architektům už 8 let.
V jakých oblastech můžete architektům spolupráci nabídnout?
Architekty podporujeme při jednáních s veřejnými zadavateli i soukromými investory. Nejčastěji se na nás architekti obrací poté, co uspějí v architektonické soutěži a začínají jednat s investorem o podobě smlouvy na dopracování návrhu stavby, vyhotovení projektové dokumentace a poskytnutí autorského dozoru, případně i při nastavení smluvních vztahů se svými subdodavateli. Architektům poskytujeme právní služby dále například v oblasti korporátního práva, pracovního práva a rovněž při zastupování v soudních sporech.
Existuje pro architekty nějaká univerzální právní rada?
Setkáváme se často s tím, že architekti usilující o zakázku nepřikládají smlouvě s investorem význam nebo se dokonce obávají hájit své vlastní zájmy. Fáze jednání s investorem o podobě smlouvy přitom bývá extrémně důležitá a může ovlivnit celou následnou realizaci projektu a jeho zdárné dokončení. Našim architektům tedy často opakujeme: „Nebojte se jednat a hájit své zájmy!”
V čem považujete spolupráci architekta s advokátem za přínosnou?
V posledních letech předkládají investoři architektům poměrně obsáhlé a složité smlouvy, architekti potřebují naši právní pomoc se ve smlouvách zorientovat, vyvážit své právní postavení vůči investorovi a chránit svá autorská práva, aby se eliminovalo riziko sporů s investorem v budoucnu. Příprava, kontrola či revize smluv o dílo se architektům vždycky vyplatí.
Jak dlouho se věnujete spolupráci s architekty?
Naše spolupráce začala někdy kolem roku 2016 se studiem re:architekti a od té doby se postupně rozšiřuje ateliéry. V současné době intenzivně spolupracujeme s více než desítkou architektonických studií. Z úspěšně realizovaných projektů našich klientů máme upřímnou radost.