Krušnohorský Boží Dar prospívá tělu i duchu. Tak proč tam trávit jen pár dnů dovolené, když je možné se přestěhovat a začít v nejvýše položeném městě v Česku natrvalo žít. Na to sází i developeři Josef Hrouda a Radek Wolf, kteří v centru Božího Daru staví bytové domy Slunečná & Slovanka: „Byli bychom rádi, pokud by se sem někteří majitelé přestěhovali natrvalo. Po prvních jednáních s potenciálními kupci se ukazuje, že je tato naše představa reálná.“
Coby iniciátor akvizice se okamžitě stal aktivním členem vedení udávajícím budoucí směr celého projektu. Napříč všemi oblastmi implementuje rozvojové záměry, které mají zásadní význam pro vývoj projektu. Prostřednictvím vlastní realitní společnosti RWProjekt přirozeně odpovídá i za prodej horských bytů koncovým zákazníkům. Díky dlouholetým zkušenostem, vysoké autenticitě a důkladné znalosti Krušných hor dokázal pro projekt vytvořit jedinečnou pozici na trhu.
Radek Wolf

Nadšení pro nemovitosti s příběhem a dobré obchodní příležitosti se mu nedají upřít. Chová velkou lásku a úctu k přírodě, což se neodmyslitelně promítá i do jeho developerských projektů a hodnotového systému, na jehož základě pracuje. V rámci svých projektů se obklopuje profesionály, kterým s oblibou ponechává kreativní svobodu.
Josef Hrouda
Na letošní jaro jste si naplánovali dokončení prvních bytů v nové rezidenci Slunečná & Slovanka v centru Božího Daru. Jedete pořád podle tohoto harmonogramu?
Josef Hrouda (JH): Ano, letošní zima, která tu byla přesně taková, jaká má zima v Krušných horách být, nám jisté stavební práce ovlivnila, ale nijak razantně. Postupujeme podle harmonogramu, a tak už během jara budeme ve Slunečné v režimu, který jsme plánovali — v objektu bylo po celou zimu teplo a úspěšně dokončujeme kvalitní shell&core. Slovanka jede také podle plánu, tam se nám rýsuje hrubá stavba.
Kolik bytů jste už prodali?
Radek Wolf (RW): Z celkem 23 bytových jednotek aktuálně máme celkem osm závazných rezervací a další zájemci vyčkávají na hrubou stavbu Slovanky. Ta je stavebně poměrně náročný objekt, který si říká o to danou stavbu navštívit, aby klienti měli jasnou představu o prostoru. Jsme přesvědčení, že druhá vlna aktivních prodejů se spustí bezprostředně po tom, co dokončíme fasádu, což by mělo být ještě před létem. Tím tak potvrdíme unikátní, typický krušnohorský vzhled Slunečné. Kvůli zimě dokončení fasády nebylo možné, nechtěli jsme riskovat. Projekt Slunečná & Slovanka je v mnoha ohledech výjimečný, nechceme nic uspěchat, a to ani v prodejích.
V obou rezidencích jsou byty od zhruba 60 do 140 metrů čtverečních. Jaké kupce jimi chcete oslovit?
RW: Samotné umístění a lokalita projektu už předjímá cílovou skupinu. Centrum Božího Daru je příjemným místem pro život na horách. Projekt je koncipován tak, aby zde majitelé horských bytů mohli jak trvale, tak i delší dobu kvalitně bydlet. Ať už sami, nebo s celou rodinou, což umožňují právě větší byty, které de facto nahrazují chalupu na horách. Menší byty se mohou stát přechodným bydlením pro ty, kteří chtějí uniknout před tíhou každodenního života ve městě. Přáli bychom si, aby si zde majitelé vytvářeli druhý domov pro trávení svého volného času jak sami, tak i se svými přáteli.
Počítáte s tím, že se noví vlastníci do bytů přestěhují natrvalo, nebo půjde jen o druhé bydlení na víkendy či prázdniny a nehrozí, že obě budovy budou po většinu roku poloprázdné?
JH: Jak již naznačil pan Wolf, byli bychom rádi, pokud by se sem někteří majitelé přestěhovali natrvalo. Po sérii několika jednání se nám ukazuje, že je tato naše představa reálná. A z toho mám upřímnou radost. Byla to jedna z našich priorit. Myslím, že díky Božímu Daru a místu samotnému nehrozí, že by po většinu roku byly budovy poloprázdné. Za něco málo přes hodinu jste v Praze a za 15 minut v Karlových Varech. Pokud se někdo rozhodne žít na Božím Daru, pak ho čeká život na místě, kde může celý rok sportovat a každý den dýchat čerstvý horský vzduch. Věřím, že Boží Dar léčí a uzdravuje, a to nejen tělo, ale i ducha. V létě je tu velmi příjemné klima pro všechny možné aktivity a v zimě tu kromě lyžování nebo běžkování člověk zažije i jedinečnou vánoční atmosféru.
Proč jste v Božím Daru šli cestou bytů místo apartmánů, které se běžně staví v jiných českých horských střediscích, i v Krušných horách?
JH: Pojem apartmán stavební zákon nezná. Jedná se vždy buď o bytovou, nebo nebytovou jednotku. My jsme chtěli plnohodnotnou horskou bytovou jednotku, která svým charakterem zůstane majitelům po generace. Přáli jsme si, aby majitelé, kteří si byt v našem projektu koupí, ho chtěli předat svým dětem. Horský byt s garážovým parkovacím stáním a krbem v Božím Daru bude mít do budoucna velkou hodnotu. Tu jsme se snažili na lidi přenést i pomocí marketingu, který pro náš projekt exkluzivně připravila Nikol Pavlíčková.
Marketing je v případě Slunečné & Slovanky postaven ryze na emocích, jak vyznívá z úvodního videa na webu projektu. Proč jste se rozhodli jít touto ne tak standardní cestou?
JH: Marketing vydefinoval jasný směr: je z něj cítit pravá podstata projektu, žádné pozlátko. Jeho úkolem je šířit poselství a osvětu o Krušných horách a přírodě. Díky Radkovi jsem poznal Nikol, která se pomocí vizionářského přístupu rozhodla v tomto případě změnit zažité realitní marketingové stereotypy, a my jí v tom byli oporou. Po celou dobu spolupráce klade důraz na neobyčejnou obyčejnost, přírodu a svůj instinkt nejen v profesní, ale i osobní rovině.
Obě budovy se od sebe architektonicky významně liší. Jak jste k jejich návrhu spolu s architektem Karlem Jirasem přistupovali?
JH: S panem architektem byla radost spolupracovat. Díky jeho znalosti historie, lásce k horám a tomuto regionu dokázal, že se obě stavby zařadily pod typický vzor krušnohorské zástavby, což máme deklarováno od Státního památkového úřadu. Ten má nad oběma objekty po celou dobu výstavby důsledný dohled, museli jsme totiž dodržet celou řadu pravidel.
Byl to požadavek města, aby budovy vypadaly tak, jako že v daném místě už stojí hodně let?
JH: Budovy stojí v památkové zóně. Památkáři, město i my jsme názoru, že historie a tradice má v životě nezastupitelné místo a váhu. Je dobré dalším generacím zachovat hodnotné věci našich předků. Tento typ staveb do Krušných hor vždy patřil. Až bude vše hotové, mají budovy působit, jako kdyby tu stály již mnoho let, což bylo i přání pana architekta. A přesto je základem moderní monolitická stavba umožňující majitelům jejich komfort.
Byty nabízíte ve dvou typech interiérového designu. Který je zatím u potenciálních kupců oblíbenější?
RW: Zatím klienti upřednostňují verzi základní shell&core. Pokud bych měl ale být konkrétní, tak zaujetí klientů si získává design, který na základě našich požadavků navrhla interiérová architektka Radka Šrámková ze studia Desira.
Pokud se někdo rozhoduje, že si pořídí byt či apartmán na horách, proč by měl zamířit do Krušných hor místo Šumavy nebo Krkonoš?
RW: Protože jsou Krušné hory boží. Mají nádherné zdravé lesy, příjemný terén na horizontu jak pro rodiny s dětmi, seniory, tak pro profesionální sportovce. Jednoduchou a rychlou dopravní infrastrukturu. Na dosah mají světově známé lázně Karlovy Vary a Jáchymov. Člověk je musí zažít, aby pochopil jejich podstatu. V tomto případě totiž jen ukázaná platí.
Krušné hory byly dlouho mimo zorné pole developerů a investorů. To se ale v poslední době mění. Nehrozí, že se z Božího Daru a blízkého Klínovce stanou přehlcená místa jako Dolní Morava nebo Špindlerův Mlýn?
RW: Nehrozí, naopak. Díky jejich horizontu a reliéfu umožňují Krušné hory rozprostřít developery a své návštěvníky i do sousedních destinací, které jsou zatím méně známé. Toto je hlavním posláním například naší platformy s názvem Na horách, která na tom intenzivně pracuje. Podobné hory svým charakterem v České republice nemáme, to je jejich výhoda.
Kde je do budoucna největší potenciál Krušných hor, pokud jde o nový development?
JH: Největším potenciálem Krušných hor je to, že celá řada projektů ještě ani nezačala vznikat. Dá se proto předejít projektům, které by v budoucnu ztrácely svůj význam. Řada projektů je v přípravách, u celé řady z nich jsme u toho a chceme pomoci, aby do Krušných hor zapadly a byly přínosem jak pro místní obyvatele, tak pro jejich návštěvníky. Naší filozofií je spolupráce, ve finále vše stojí na lidech.
Musí se ještě vylepšit infrastruktura pro turisty a návštěvníky Krušných hor, nebo tady už najdou vše, co dnes na horách v létě i v zimě hledají?
RW: Intenzivně se na ní v posledních letech pracuje, myslím, že se tady nikdo nenudíme. Musím říct, že i přesto, že celá řada věcí potřebuje posunout, najdete zde opravdu všechno, jen to zatím možná není v té komfortní zóně, kterou si někteří představují. Nám to nevadí, má to své kouzlo zdejších hor. Vyhrává příroda a prostředí, které si samo najde cestu.
Uvažujete o tom, že si jeden z bytů ve Slunečné & Slovance necháte pro sebe?
JH: Neustále, ale člověk spíše s pokorou odolává a dává přednost tomu, aby projekt posunul dál. Ale myslím, že nepůjde odolat. Taková věc se nebude opakovat. I my pro naše rodiny chceme to nejlepší.
Chystáte i další projekty v Krušných horách?RW: Ano, máme dnes již portfolio projektů a nastavenou spolupráci s řadou místních developerů. Krušné hory mají co nabídnout.
Text: Jan Stuchlík
Foto: Ondřej Pýcha