Mikroapartmány jsou výrazem nového životního stylu, trendu v bydlení, který je ve světových metropolích běžný.
V Penta Real Estate pracuje od roku 2008, byl jedním z prvních zaměstnanců firmy. Byl zodpovědný za Florentinum, první developerský projekt Penta Real Estate v České republice. Později zodpovídal za všechny rezidenční a hotelové projekty. V roce 2024 převzal řízení celé společnosti.
David Musil, managing director pro Českou republiku, Penta Real Estate
Před nedávnem jsme zmínili, že připravujeme projekt zahrnující mikroapartmány. Vzbudilo to zájem i pochybnosti, jestli má takové bydlení dostatečnou kvalitu a nejde jen o důsledek situace na českém trhu, kde je bydlení obtížně dostupné. My v tom vidíme spíše nový životní styl, trend v bydlení, který se šíří metropolemi po celém světě a nyní přichází i do České republiky.
Trend microliving doprovází úplně nový přístup k bydlení. Ten se neodehrává jen za zavřenými dveřmi bytu, ale volně se šíří do sdílených prostor domu či bytového komplexu. Jde o přístup, na který se může starší generace dívat se skepsí a který není pro každého. Na druhou stranu má nesporné přednosti a může jít o bydlení vysoce kvalitní. Pojďme si to popsat na několika příkladech.
Sdílené služby
Dřívější generace snily o tom, že k bytu ve městě mají terasu, balkon, předzahrádku. Ale proč byste nemohli večírek nebo grilovačku pro přátele udělat na velké střešní terase s výhledem na Hradčany?
Česko je také velmoc v zahradních bazénech. Bazén = určitý status. Není ale mnohem pohodlnější mít přímo v budově, kde žijete, bazén s wellness zázemím a s profesionálním správcem, který se o něj stará? Nebo dejme tomu fitness centrum, kam si můžete jít kdykoliv zacvičit?
Čím dál víc lidí pracuje z domova, prostřednictvím počítačů a mobilních telefonů. A tak se obývací pokoje mění na pracovny nebo vznikají pracovní kouty se stolem, kde stojí velký monitor a počítač. Není ale lepší seběhnout jen v pantoflích do coworkingu nebo kavárny a svůj obývák či ložnici si nechat jen jako místo pro odpočinek, relax a soukromí?
To samé platí o koupelnách. Stojí v té vaší pračka a sušička? A máte pro případ potřeby stojan na prádlo, který rozložíte na balkoně nebo na chodbě? Není ale lepší přenechat praní a žehlení prádla prádelně přímo v domě?
Pro mladé i pro starší
V některých částech světa, typicky na Dálném východě, microliving reaguje na nedostatek stavebních pozemků, který nutí k zmenšování bytových jednotek. To ale není náš problém, Praha je stále málo zastavěná. Inspiraci proto čerpáme ze západních zemí, z Berlína, Londýna, San Francisca nebo třeba Kapského Města, a chceme vytvořit bydlení vysoce kvalitní, nikoliv nouzové. Chceme stavět pro ty, kdo doopravdy chtějí jen úplně malý byt s doprovodnými službami.
Tradičně si představujeme, že lidé žijí v rodinách, a potřebuji tedy rodinný byt o velikosti v průměru 70 metrů podlažní plochy. Měnící se životní styl lidí, včetně rostoucího počtu singles, ale vytváří poptávku po novém způsobu žití. Mladí profesionálové, kteří jsou čerstvě po škole a zatím váhají se založením rodiny či ještě nemají jasno, ve kterém městě zapustí kořeny, jsou typickým příkladem zájemců o mikroapartmány. Lze si ale představit i člověka ve středním věku, který má děti už samostatné a žije také sám, nebo chce mít malé pohodlné zázemí ve městě vedle svého pracoviště. I seniorské bydlení může do jisté míry připomínat microliving, například s vhodnou skladbou lékařských, sociálních či jiných služeb na dosah ruky.
Bavíme se tedy o klientele, která je ve skutečnosti docela náročná a nežádá málo. Bytové komplexy s mikroapartmány, mají-li být doopravdy úspěšné, musí být ve vynikající a dobře dostupné lokalitě, tedy v pražském kontextu u stanic metra a se zajištěným sdíleným parkováním. Ve skvělém architektonickém provedení doplněném o umělecké instalace, s nejmodernějším vybavením, perfektní atmosférou. S veškerými službami na dosah, v tzv. městě krátkých vzdáleností. Něco takového se pokusíme vytvořit v našem pilotním projektu na pražském Smíchově.