V současné chvíli vnímám na realitním trhu zvýšenou poptávku, a to jak po novostavbách, tak po secondhandových nemovitostech. Většina investorů, kteří zhruba od loňského léta vyčkávali na dramatický zlom, například na velký pokles cen, zjistila, že se nic takového neudálo. Výrazně totiž vzrostly náklady stavebních materiálů a prací, takže žádný z developerů nemůže ceny s ohledem na své marže snižovat.
Může se samozřejmě stát, že některý z menších developerů vyhlásí dočasnou cenovou akci, aby splnil podmínky prodejů nastavené úvěrující bankou. Z pozice investora bych byl ale v tomto opatrný. Je důležité vybírat stabilní developery se silným finančním zázemím, kteří jsou schopni své projekty dokončit. Aby se nestalo, že v průběhu výstavby dojdou firmě peníze a bude muset stavbu zastavit. Nevidím ale, že by se toto stávalo plošně, jde pouze o výjimečné případy.
Hypotéky zlevní za rok a půl
S letošním jarem přichází posílení zájmu o nemovitosti, zejména ze strany investorů s našetřenými finančními prostředky, kteří už nechtějí čekat na snížení cen. Zlevňovaly totiž jen určité secondhandové byty, kde například osobní situace donutila vlastníka nemovitost prodat.
Na druhou stranu klienti, kteří řešili financování přes hypoteční úvěry, stále vyčkávali na pád úrokových sazeb. Nyní se ale více přizpůsobují skutečnosti, že sazby klesnou nejspíš až za rok či rok a půl. Zjistili, že je výhodné si teď vybrat kvalitní nemovitost, využít co nejkratší fixaci hypotéky a za přibližně dva roky si po jejím skončení sjednat refinancování se sazbou, která by se už mohla pohybovat kolem 3,5 až 4 procent. To je úroveň, na niž jsme byli dlouhodobě zvyklí. K hodnotám z doby konjunktury, tedy 1,8 až 2,2 procenta, se ještě pár let nevrátíme.
Po stagnaci přijde růst
Pokud jde o dlouhodobý výhled českého realitního trhu, nemovitosti budou nadále vnímány jako dobrá investice. Historicky od roku 2000 jejich cena stále stoupá s mírnými stagnacemi v letech 2008 a 2009 a pak v roce 2022. K růstu se opět vrátí. Protože nemovitosti reagují na inflaci i cenu práce, investoři budou tento segment považovat za stabilní a konzervativní s jistým dlouhodobým výnosem. Ten zajišťuje jak pronájem, což může při aktuálních cenách znamenat výnos od 3 do 5 procent, tak stálé zvyšování hodnoty nemovitosti, na kterou se občas zapomíná. Věřím, že během let 2024 a 2025 se bude zhodnocení pohybovat kolem 4 až 8 procent.
V případě koupě bytu má v prvním pololetí roku 2023 zákazník možnost vybírat z kvalitních projektů, vyjednávat s developery splátkový kalendář a u projektů v počátcích výstavby fixovat cenu na jeden až dva roky, než sazby klesnou pod 4 procenta. Výhodou je momentální nabídka, která sice neodpovídá jiným zemím, ale s ohledem na kritickou legislativu v ČR je slušná. Investorům bych doporučoval
dávat pozor na sílu developera, jelikož někteří mohou nabízet větší slevy, což ale obvykle představuje snížení kvality. Sledoval bych to zejména u projektů, kde se uzavírá kupní smlouva za rok a více.
Marek Padevět, ředitel rezidenčních projektů společnosti PSN
Do PSN nastoupil v roce 1995 na pozici makléře. Nyní zde působí jako ředitel rezidenčních projektů. Jeho úkolem je vymýšlet vize budoucích projektů z hlediska produktu a prodejní ceny. Společnost PSN byla založena již v roce 1991 a byty do vlastnictví prodává od roku 1994. Z ročního obratu 150 milionů korun se za tu dobu vyšplhala na více než 1,5 miliardy korun.