Není ničím novým, že jak ve starších rekonstruovaných nemovitostech, tak celkem očekávatelně i v nových developerských projektech se pamatuje na takzvané smart technologie. Inteligentní systémy řízení domácnosti, které umožňují ovládání osvětlení, topení, klimatizace, zabezpečení a dalších aspektů pomocí mobilních aplikací, jsou v developerských projektech již samozřejmostí.
Chytrá domácnost a další obdobné technologie spolu se zeleným bydlením, tedy ekologicky šetrnými a energeticky úspornými nemovitostmi, které využívají obnovitelné zdroje energie, tvoří nejžádanější nové trendy v oblasti realit. Správné nastavení Smart home umožňuje majiteli vzdáleně regulovat a kontrolovat využívání energií v bytě, a mít tak prostřednictvím mobilní aplikace přehled nejen o energetické situaci domácnosti, ale i o předběžném stavu bankovního účtu po uhrazení vyúčtování od dodavatelů. Developeři pochopili tuto poptávku velmi rychle a pružně na ni zareagovali. Stále více projektů se honosí uvedenými prvky v různých obměnách a variantách a předhánějí se v nabídkách.
Čekání na smart authority
Trendy patrné ve všech oblastech společnosti se však do právních předpisů propisují jen velmi pozvolna. Kéž by tak pružně jako developeři na poptávku po Smart home reagovali i zákonodárci a upravili proces nutný pro povolování staveb, aby byl také smart. Poptávka by byla, reakce na ni však pokulhává. Proces změny je složitý a zdlouhavý.
O tom, proč tomu tak je, bylo napsáno mnohé. Pravidelně si přečteme, jak se Česká republika v délce povolovacího procesu posunula ve světovém žebříčku ze 156. na 157. místo a že s tím je třeba něco dělat. A tak se udělá nový stavební zákon. Zda se povolovací proces zrychlí, respektive zjednoduší, to teprve uvidíme. Ambice zajisté má. Zatím si o tom ale můžeme nechat jen zdát.
Z říše fantazie
Pohodlně se posaďte a představte si, že skončí obíhačka při získávání nespočtu (zhruba čtyř až pěti desítek) stanovisek a vyjádření, jež jsou nutná k podání žádosti o stavební povolení, a že si je opatří sám stavební úřad. Představte si, že se už nebude hrát ping-pong mezi prvoinstančním a odvolacím úřadem, protože odvolací orgán ve věci rovnou rozhodne. A ještě si představte, že si prvoinstanční a odvolací orgán nebudou posílat spis sem a tam poštou. Bude k dispozici elektronicky v digitální verzi. Pokud máte opravdu velkou fantazii, zkuste si představit, že i vy k němu budete mít přístup online. Budete vědět, co si kdo vyžádal, kdo koho, kdy a o co požádal a co kdo řeší, a nebudete muset volat na úřad, abyste se dozvěděli, jestli se něco děje. A to vše v 21. století. Nevěříte, že je to možné?
Třeba se nakonec dočkáme i té elektronické sbírky zákonů, která je v legislativním procesu už mnoho let. Taky máte pocit, že zajistit bezplatné nahlížení občanů do právních předpisů na jednom místě by v dnešní době měla být samozřejmost? Jenže cesta k této vymoženosti je asi moc složitá. Tak třeba zítra.
Autor: Jiří Šalda, majitel a zakladatel společnosti All New Development
Jiří Šalda má více než 25 let zkušeností s výstavbou a manažerským řízením stavební společnosti. Společně se svou manželkou se dlouhodobě věnují luxusnímu rezidenčnímu developmentu v Praze. Při svých projektech kladou důraz především na precizní zpracování.