Loňský rok znamenal pro Panattoni patnáct let na trhu. Kam se společnost za ta léta posunula?
Vzhledem k tomu, že jsme tenkrát opravdu na českém trhu začínali, tak se to se současným stavem dá pouze těžko srovnávat. Z prakticky neznámé značky v České republice se nám podařilo dostat mezi lídry průmyslové výstavby, což deklarují skvělá čísla z loňského a předloňského roku. Předloni jsme překonali vlastní rekord, kdy jsme stavěli na více než 350 000 m2, a v polovině loňského roku jsme se dokonce stali největším průmyslovým developerem v České republice dle velikosti budovaných projektů v metrech čtverečních. Nejvíce mě však těší, že se nám už před téměř dekádou podařilo z Panattoni udělat společnost, která nastoluje trendy v rámci průmyslové výstavby, a to zejména z hlediska udržitelnosti budov a šetrnosti k životnímu prostředí.
Loni si k výročí Panattoni nadělila finalizaci logistického centra v Kojetíně pro Amazon. Můžete nám projekt popsat?
Celý projekt provází mnohá nej a celá řada zajímavostí. Logistické centrum vzniklo na území brownfieldu, konkrétně v místě usazovacích nádrží bývalého kojetínského cukrovaru, který se zde nacházel již od konce 19. století. Před samotnou výstavbou jsme tak nejdříve museli věnovat dost času sanaci území včetně pyrotechnického průzkumu kvůli nevybuchlé munici z druhé světové války. Samotná výstavba budovy byla v mnoha ohledech specifická a náročná z hlediska koordinace stavebních prací i firem na staveništi. V jeden moment se na stavbě pohybovalo vždy okolo tisícovky lidí. Pro srovnání u jednopodlažních budov jde standardně o zhruba 150 lidí.
Čím je hala výjimečná?
Samotná budova zaujme již svými čísly – na půdorysné ploše 52 000 m2 se nachází ve čtyřech podlažích 187 000 m2 pronajímatelné plochy, což z ní činí největší vícepatrovou průmyslovou nájemní budovu v Česku. Hala se může také pochlubit nejmodernějšími technologiemi z oblasti logistiky včetně robotických jednotek, které pomáhají při vyřizování objednávek. Logistické centrum také splňuje nejpřísnější ekologické standardy a vyznačuje se mimořádnou energetickou šetrností, jelikož na střeše budovy jsou nainstalovány fotovoltaické panely a vyhřívání budovy zajišťují ekologická tepelná čerpadla. Budova nevyužívá ke svému provozu zemní plyn.
U výstavby jste vysoce dbali na šetrnost k životnímu prostředí. Je to pro vaši společnost standard?
Ano, jak jsem již zmiňoval, Panattoni patří mezi trendsettery v oblasti udržitelnosti a ekologické výstavby. Šetrnost k životnímu prostředí je jedním ze základních kamenů celé filozofie naší společnosti. Proto také nejraději stavíme na brownfieldech, kde se už od samotného počátku můžeme svojí činností podílet na rekultivaci již nevyužívaného a často ekologicky zatíženého území. V současné době také plánujeme všechny budovy na úrovni Excellent v rámci přísné ekologické certifikace BREEAM New Construction, což potvrzuje skutečně vysoký důraz na udržitelnost při výstavbě. Díky těmto opatřením naše česká pobočka loni získala status klimaticky neutrální společnosti, přičemž jsme se na základě srovnání environmentálních certifikovaných budov stali nejzelenějším průmyslovým developerem Evropy. Ze šetrné výstavby benefitují hlavně naši klienti, kteří díky ní snáze plní své ESG cíle a mají levnější náklady na provoz svých nemovitostí.