Loňský rok byl ve znamení pokračující pandemie, ale také raketového růstu cen nemovitostí. Jak se dařilo vaší společnosti UBM Development Czechia?
Josef Wiedermann: Loňský rok byl pro nás mimořádně náročný, ale zároveň velmi úspěšný. Prodali jsme tři projekty v Praze, na Lipně a v Karlových Varech. V Praze jsme zkolaudovali další tři projekty – administrativní budovu Astrid Offices v Holešovicích, hotel Andaz Prague na Senovážném náměstí a rezidenční projekt Neugraf na Smíchově.
Helmut Berghöfer: K tomu všemu ještě připočtěme zahájení výstavby rozsáhlého rezidenčního projektu Arcus City v Praze Stodůlkách, který budeme stavět po etapách.
Petr Mac: Všechny transakce, které jsme vloni uskutečnili, probíhaly hladce a v souladu s našimi plány. Současně jednáme o nových akvizicích. Letos plánujeme uskutečnit minimálně dvě.
Nejviditelnějším z loni dokončených projektů byla dosud největší investice UBM v Česku, tedy hotel Andaz Prague, který vznikl rekonstrukcí Cukrovarnického paláce na Senovážném náměstí v centru Prahy. Co bylo na tomto projektu nejsložitější?
HB: Jakkoli máme spoustu zkušeností s projekty tohoto typu například z přeměny historické budovy na Zvonařce v Praze na Vinohradech na hotel Le Palais Art Prague, byla pro nás rekonstrukce bývalého Cukrovarnického paláce skutečnou výzvou. Budova byla vystavěna v letech 1912–1916 podle návrhu Josefa Zascheho ve slohu neobaroka a od roku 1993 je kulturní památkou. Velmi úzce jsme spolupracovali po celou dobu rekonstrukce s památkáři a restaurátory. Naším cílem bylo udržet zdejší genius loci, ponechat budově její eleganci a nadčasovost a současně ji přizpůsobit pro nové moderní využití. Hotelové pokoje a společné prostory navrhlo madridské studio Brime Robbins, založené Maríou Brime a Garretem Robbinsem v roce 2008.
Jaké původní prvky jste v budově ponechali?
HB: Tým designérů s objektem pracoval mimořádně citlivě. Zachovali jsme původní okna, interiérové dveře, štukovou výzdobu i krby. Na ploché střechy ve vnitrobloku jsme vysadili extenzivní zeleň, která pomáhá zmírňovat efekt městského tepelného ostrova. Úzce jsme spolupracovali se zástupci nadnárodní sítě Hyatt, která je provozovatelem tohoto pětihvězdičkového hotelu se 176 pokoji, restaurací se zážitkovou gastronomií a konferenčními sály. Andaz Prague je výjimečný svou atmosférou, neotřelým interiérovým designem, do něhož jsou zakomponovány báje o Bruncvíkovi, pověst o Libuši, golemovi a další. Fragmenty z těchto bájí a pověstí jsou součástí dekorací interiérů pokojů a společných prostor hotelu. Projekt byl v covidové době mimořádně náročný na koordinaci a dodržení časového plánu.
JW: Výsledek rozhodně stojí za to. Harmonogram se nám podařilo dodržet a hotel byl otevřen v březnu 2022. Část nádherných interiérů je možné vidět v restauraci Zem, baru Mez a konferenčních sálech. Restaurace nabízí gastronomický zážitek, neboť tradiční české kuchyni vdechla novou chuť. Velmi nás těší, že jsme této krásné stavbě vrátili život, lesk a nové využití.
Chcete si hotel dlouhodobě ponechat v portfoliu, nebo se jej chystáte prodat jinému investorovi?
PM: Dlouhodobou strategií rakouské mateřské společnosti je hotely po jejich dokončení provozovat a následně prodat. Ani hotel Andaz Prague v tomto směru nebude výjimkou.
Ve Stodůlkách v Praze 5 běží výstavba nové čtvrti Arcus City. Jaký je zájem o byty v tomto projektu?
JW: Zájem je velmi velký, během roku se prodalo 150 bytů. V současné době připravujeme uvést na trh další etapu. Již se nám registrují první zájemci.
Komplikuje vám plánování a výstavbu dalších etap projektu nynější situace na trhu se stavebními materiály, kdy vše zdražuje?
HB: Současné ceny stavebních materiálů a jejich nedostatek je samozřejmě velkou komplikací. Společnosti ALGON, která je generálním dodavatelem Arcus City, se daří stanovený plán výstavby jednotlivých etap tohoto projektu udržet.
Mottem UBM ve všech zemích je green – smart – and more. Shrnuto – udržitelnost, a ještě něco navíc. Jak se projevuje ve vašich projektech v Česku?
JW: Energetická náročnost budov a jejich uhlíková stopa jsou dnes jedním z hlavních témat výstavby. Budovy od UBM jsou již několik let ověřovány mezinárodně uznávanými zelenými certifikáty. Administrativní budova Astrid Offices má certifikaci LEED Gold. U rezidenční části s názvem Astrid Residence, která je ve výstavbě, cílíme na získání certifikace BREEAM.
Budete i v Česku více využívat dřevo jako stavební materiál, jak už to dělá UBM ve svých projektech v Německu a Rakousku?
HB: Výstavbu ze dřeva vnímáme jako trend udržitelné budoucnosti. V UBM plánujeme stát se největším evropským developerem ekologických budov s hybridní dřevěnou konstrukcí. K tomuto účelu v mateřské UBM v Rakousku vznikl speciální expertní tým. Naší ambicí je postavit až 100 000 m2 v rezidenčních a administrativních centrech v Evropě. Zahraničními realizacemi pod taktovkou UBM jsou Timber Pioneer, první dřevěná administrativní budova ve Frankfurtu nad Mohanem, a barany.7 ve Vídni, jehož jedna z celkem sedmi rezidenčních budov (House 3) má konstrukci ze dřeva. Dřevostavby mají minimální uhlíkovou stopu. Po těchto zkušenostech chystáme pilotní projekt v rezidenčním komplexu Arcus City, kde bytové domy třetí etapy budou částečně realizovány v kombinaci dřeva a jiných stavebních materiálů.
Do jaké míry přispěla loni česká pobočka do ekonomických výsledků celé společnosti UBM Development?
PM: K výsledkům celé společnosti UBM Development AG v loňském roce naše pobočka také přispěla, a to prodejem tří projektů. Akcie společnosti jsou kótovány na vídeňské burze, UBM vyplatila za rok 2021 rekordní dividendu ve výši 2,25 eura na akcii. Praha je pro skupinu UBM zajímavou destinací a plánuje zde nové investice zejména v rezidenčním segmentu.
Jaké další projekty UBM v Česku postaví?
JW: Letos se zaměřujeme na rezidenční segment, ve kterém připravujeme další akvizice. Navzdory vysoké inflaci, byty jsou lukrativní komoditou, investice do nich vložená se zhodnocuje v čase. Projekt realizujeme i v joint venture s renomovanými společnostmi. Příkladem je vloni zkolaudovaný rezidenční projekt Neugraf ve spolupráci se společností Crestyl. I tento projekt již bude vyprodán.
Petr Mac (42)
Jednatel společnosti UBM Development Czechia. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, Fakultu financí a účetnictví. První pracovní zkušenosti získal v mezinárodních poradenských společnostech, ve kterých se specializoval především na oblast nemovitostí. Před nástupem do UBM zastával různé vrcholové manažerské pozice v mezinárodních společnostech především v oblasti nemovitostí. Od února 2020 je finančním ředitelem a členem představenstva společnosti UBM Development Czechia a také členem výkonného výboru UBM Development AG.
Josef Widermann (47)
Jednatel společnosti UBM Development Czechia. Po ukončení studia na Vysoké škole ekonomické v Praze a studiu na Otto-Friedrichově univerzitě v německém Bamberku začal pracovat pro německou realitní společnost ECE se sídlem v Hamburku. Více než patnáct let zastával různé manažerské pozice a byl zodpovědný za expanzi společnosti do středoevropského regionu. V roce 2016 založil vlastní realitní poradenskou společnost JWC. Od 1. března 2020 je členem představenstva společnosti UBM Development Czechia a výkonného výboru UBM Development AG. Jeho odpovědností jsou akvizice, development, marketing a prodej projektů UBM v České republice.
Helmut Berghöfer (59)
Jednatel společnosti UBM Development Czechia. Absolvoval College of Civil Engineering ve Vídeňském Neustadtu. V roce 1980 nastoupil do společnosti PORR jako technik v oddělení designu a své první zahraniční zkušenosti získal v Maďarsku. Koncem 80. let začal pracovat jako stavbyvedoucí a projektový manažer v Polsku, Německu a Rakousku. V roce 2001 se stal projektovým manažerem projektu Anděl City v Praze-Smíchově a ve stejném roce nastoupil do společnosti UBM. Od roku 2004 je členem představenstva společnosti UBM Development Czechia a je zodpovědný za projektové oddělení a technickou realizaci staveb.