Jste lídrem v oblasti designu a výstavby průmyslových nemovitostí. Rádi byste se ale rozkročili i do dalších segmentů. Na jaké projekty se chcete zaměřit?
Sebastian Salijevič: Česká pobočka společnosti Takenaka Europe se dosud zabývala především designem a výstavbou průmyslových objektů se zaměřením na projekty s vysokou přidanou hodnotou. Zároveň ale máme za sebou design a výstavbu speciálních rezidenčních projektů pro mezinárodní klientelu, jako jsou rezidenční objekty pro TOP management významných zahraničních investorů. Proto je pro nás přirozené, že chceme rozšířit naše produktové portfolio do segmentu rezidenční výstavby, kde můžeme využít naše mnohaleté zkušenosti. Totéž platí pro segment kancelářských budov.
V rámci komplexní služby design&build nabízíte vše od architektonického návrhu přes projekt až po vlastní stavbu. Pro které segmenty trhu se hodí?
Václav Sobolík: Design&build je součástí komplexní služby s názvem Integrovaný systém projektování a výstavby IDBS, který zahrnuje širokou škálu odborných poradenských, projekčních a inženýrských služeb včetně realizace stavby. Odpovědnost v celém procesu nese jediný subjekt, a to generální dodavatel. Od počáteční studie proveditelnosti přes projektování a proces výstavby až po předání stavby a průběžnou údržbu dostává klient díky systému IDBS služby na nejvyšší úrovni. Využití tohoto systému je univerzální a aplikovatelné na všechny segmenty výstavby.
Jednáte už s některými developery o spolupráci formou design&build v oblasti rezidenční výstavby?
SS: Design&build je využitelný i pro rezidenční projekty a v současnosti probíhá celá řada jednání o spolupráci s developery podle tohoto principu. Aplikovatelnost systému máme ověřenou nejen na speciálních ezidenčních projektech v České republice, ale také v celosvětovém měřítku.
Jaké výhody přístup design&build přináší?
VS: Pozitivním efektem využití systému design&build je především úspora času a snížení celkových nákladů. Celá řada částí tohoto procesu probíhá paralelně. Dalším důležitým aspektem je přenos rizik od klienta na poskytovatele. Rovněž dochází ke zlepšení kvality a výkonnosti díky našemu integrovanému přístupu v rámci projektových týmů, který propojuje týmy klienta se společností Takenaka.
Na kterém projektu jste tento přístup použili naposledy a co všechno zahrnoval?
SS: Design&build je aplikován na většině projektů realizovaných společností Takenaka Europe v minulosti i v současnosti. Z posledních úspěšných realizací bych rád uvedl projekt pro renomovaného výrobce vonných svíček, americkou společnost Yankee Candle v průmyslové zóně Most-Joseph. Rozsah prací zahrnoval standardní komponenty systému design&build, a to zejména veškeré průzkumy pozemků, návrh stavby, zajištění potřebných povolení a dodávku stavby včetně uvedení do provozu.
V případě architektonických návrhů máte vlastní architekty, nebo spolupracujete s externími architektonickými studii?
VS: Součástí týmu české pobočky Takenaka Europe je interní oddělení designu, což nás odlišuje od drtivé většiny konkurenčních společností. Právě tento fakt je klíčový pro poskytování komplexní služby Integrovaný systém projektování a výstavby IDBS. Trendem posledních několika let je využití Informačního modelu budovy (BIM), což zajišťujeme na interní bázi. V případě potřeby samozřejmě spolupracujeme s externími subjekty, kde to vyžaduje charakter služeb či potřebná kvalifikace.
Využíváte u architektonického návrhu a projektové přípravy i kapacity z jiných poboček Takenaka po Evropě?
VS: Samozřejmě, že využíváme personální i technické kapacity jiných poboček globální sítě Takenaka. Toto využití závisí na personální vytíženosti jednotlivých poboček a je výhodné například u klientů, na jejichž projektech pracujeme ve více zemích. To znamená, že mezinárodní klient komunikuje se stejnými kontaktními osobami v rámci realizace projektů v různých zemích.
Účastníte se sami i projektů v zahraničí?
Petr Macháček: Tak jako v české pobočce působí celá řada zahraničních expertů, naši pracovníci jsou vysíláni v rámci přeshraničních aktivit na projekty v zahraničí, především pak v Polsku, na Slovensku, v Maďarsku a Srbsku. Dalším aspektem aktivit české pobočky v zahraničí je účast v řadě architektonických soutěží po celé Evropě.
Máte za sebou řadu velkých projektů pro průmyslové klienty v České republice. Jaká byla loni poptávka po nových průmyslových halách?
VS: Poptávku po nových průmyslových nemovitostech lze charakterizovat jako zvýšenou, k čemuž pozitivně přispívá především dohánění investic firem odložených z důvodu pandemie covidu. Celá řada investorů se nuceným odložením investice dostala do časové tísně z hlediska svých produkčních kapacit. Dalšími významnými důvody pro oživenou poptávku jsou například změna produktového portfolia v souvislosti s elektrifikací automobilového sektoru nebo implementace komponentů Průmyslu 4.0 ve smyslu inovace, automatizace a proměny veškerých výrobních procesů a navazujících služeb. Tyto aspekty vytvářejí dobré východisko pro výstavbu průmyslových objektů do budoucích let.
Jak se mění požadavky na stavbu průmyslových nemovitostí v kontextu energetické krize a rostoucího důrazu na kritéria ESG?
PM: Požadavky na výstavbu průmyslových nemovitostí jsou z hlediska nároků na energetickou úspornost ovlivňovány nejen z hlediska nastavení ESG kritérií v evropské legislativě, která jsou spíše obecného a deklaratorního charakteru, ale také environmentálními certifikačními systémy, jako jsou například LEED nebo BREEAM, které řeší konkrétní detailní parametry. Ale celá řada našich klientů, především pak
velkých globálních hráčů, vyžaduje požadavky a technická řešení, která tato kritéria překračují a jsou v souladu s jejich interními pravidly a normami.
Jaký nejzajímavější průmyslový projekt z pohledu architektury, technologického řešení nebo technologického vybavení jste v poslední době realizovali?
PM: Z hlediska technologické náročnosti je velmi zajímavým projektem výrobní závod japonské společnosti Central Glass v Pardubicích. Tato společnost je výrobcem elektrolytu pro akumulátory a investice přímo souvisí s boomem elektrifikace automobilového průmyslu. Tento projekt zahrnoval rovněž dodávku výrobní technologie a veškeré projekční práce byly zpracovány v BIM.
Jaká je nyní situace na trhu stavebních materiálů a technologií, který byl pod tlakem rostoucích cen a zpožďujících se dodávek?
PM: V posledních týdnech u některých komodit z hlediska stavebních materiálů ceny stagnují, či dokonce nákupní ceny pro generální dodavatele klesají. O tom svědčí jak oficiální statistická data, tak informace od samotných výrobců. Přesto je trh stavebních materiálů nadále nestabilní z hlediska cen a dodacích podmínek, což vytváří značné problémy pro naceňování stavebních projektů.
Jaký vývoj na trhu stavebních materiálů očekáváte v tomto roce?
SS: Vývoj cen stavebních materiálů v tomto roce je velmi těžko predikovatelný, a to především z důvodu nejistých cen energií. Celá řada výrobců a distributorů stavebních materiálů se potýká s extrémním nárůstem cen energií v řádu stovek procent. Výrobci působící v České republice se tímto dostávají do značných ekonomických problémů, které se pak negativně odrážejí v celém sektoru stavebnictví. Ten se tak stává méně konkurenceschopným jako celek.
Václav Sobolík
Ve společnosti Takenaka pracuje od roku 2000, kdy bylo založeno projekční oddělení české pobočky, od roku 2019 potom na pozici vedoucího projekčního oddělení. Vystudoval fakultu architektury na ČVUT a Konzervatoř Jaroslava Ježka. V roce 2007 absolvoval studijní pobyt v Japonsku. Finalista mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže New KCP – Kongresové centrum Praha v roce 2017.
Petr Macháček
V roce 1989 absolvoval fakultu elektrotechniky ČVUT. V devadesátých letech působil v oboru měření a regulace v několika společnostech. V roce 1998 až 2000 působil v pořadí na druhém projektu Takenaky v České republice jako hlavní inženýr části elektro. Od roku 2002 pracuje v Takenace jako manažer oddělení Strojní a elektro, od roku 2018 toto oddělení vede. Podílí se především na řešení technologických návazností mezi výrobním procesem klienta a budovou.
Sebastian Salijevič
České republice žije od roku 2000, je původem ze Srbska. Ve společnosti Takenaka působí od roku 2018. V jeho gesci jsou rezidenční a komerční projekty v České republice a na Slovensku. Zkušenosti v developerském segmentu získal v rámci developerského oddělení Raiffeisen Landes Bank – Real Treuhand Raiffeisen, kde pracoval deset let. V současné době obchodně koordinuje výstavbu tří rezidenčních a tří komerčních projektů v Praze a v Bratislavě.