Les Pieds Vertes
Společné bydlení v Erdevenu ve Francii
Soubor tří rodinných domů ve francouzské Bretani se zrodil z nápadu přátel, spolužáků z fakulty
architektury. Tři rodiny, mezi nimi i Benjamin Jardel a Nicolas Epaillard, vlastní kancelář j+e
architekti, která podobu domů zároveň navrhla. Společně koupili tři sousední pozemky na okraji
městečka Erdeven a vymysleli nový typ bydlení.
Les Pieds Vertes
„Vždycky jsem chtěl žít v blízkosti oceánu, na venkově,“ vysvětluje Benjamin Jardel, architekt a spolumajitel souboru, „Ostatní následovali můj sen a společně jsme vytvořili něco úplně nového. Projekt jsme nazvali „Les Pieds Vertes“, což znamená „zelené nohy“. “
Čtyři jednotky se třemi byty, společnými prostory a kanceláří jsou odděleny prosklenými atrii (architekti jim rádi říkají „skleníky“) zalitými sluncem. Obyvatelé sdílejí prádelnu, pracovní prostory, zeleninovou zahradu a parkoviště, zatímco „skleníky“, byty a zahrady jsou soukromé.
Projekt měl být již od prvních náčrtků inovativní ve všech aspektech. Domy měly být šetrné k životnímu prostředí, s nízkými emisemi uhlíku, vyrobené pouze z místních materiálů a se skutečnou pomocí budoucích obyvatel. „Les Pieds Vertes“ je jakýmsi manifestem proti nesčetným novostavbám rodinných domů a neustálým repeticím tradiční estetiky.
Stavba takového domu pochopitelně vyžadovala extrémní pečlivost v projektové fázi. Stavební parcela leží v ochranném krajinném pásmu lokality Erdeven, kde přísné regulace definují jasná pravidla pro možné objemy i materiály novostaveb. Architektům ze studia j+e se podařilo přesvědčit úřady, že dřevěné šindele a zelené střechy odpovídají místní krajině stejně jako obvykle používané bílé zdi a pálená či břidlicová krytina pro tento region typické. Vzhledem k omezené výšce hřebene a povinnému úhlu střechy (45 stupňů) byl tvar domu definován předem – jako dvoupodlažní dům se
šikmou střechou a střešními okny. Dalším důležitým použitým „materiálem“ se stalo denní světlo:
„Jeden známý nazval „Les Pieds Verts" „domem světla a stínů,“ popisuje vztah k domu jeden z jeho spokojených obyvatel, „Zdá se mi to jako velmi trefný popis, denní světlo je opravdu primární materiál, který určuje jeho živou podobu.“ Jeho slova potvrzuje i jeden z architektů (a spolumajitelů) stavby Benjamin Jardel.
„Během procesu navrhování jsme důkladně zvažovali správnou intenzitu denního světla v každé místnosti. Slunce tak skrze vertikální okna zaplavuje obývací pokoje, zatímco střešní okna VELUX zajišťují dostatečné množství denního světla v ložnicích.“
Detaily projektu
Místo: Erdeven, Francie
Klient: SCA Les Pieds Verts
Architekti: Benjamin Jardel a Nicolas Epaillard, / j + e architekti, Erdeven, Francie
Realizace: 2013–2018
Fotografie: Antoine Mercusot (exteriér), Fanch Galivel (interiér)
Denní světlo je zde využíváno nejen jako zdroj osvětlení, významnou roli sehrává i v energetickém konceptu budovy: „Sluneční světlo oživuje naši architekturu a je zároveň naším primárním zdrojem energie pro vytápění. Díky účinné izolaci a materiálům s vysokou schopností akumulace dokážeme pomocí systému s dvojitým průtokem tepelnou energii distribuovat v celém domě. Denní světlo nás tak udržuje v neustálém kontaktu s naším prostředím, jeho účinek doslova cítíme po celém těle,“ vysvětluje architekt.
VELUX vytváří lepší životní podmínky lidem na celém světě a zpřístupňuje jim denní světlo a čerstvý vzduch střešními okny již více než
80 let
Přátelské prostředí
Zařízení apartmánů je kombinace starého a nového. Každý z nich nabízí různé prostorové zážitky. Čisté omítky a přírodní podlahové materiály – dřevo nebo linoleum – ponechávají obyvatelům prostor pro vyjádření jejich osobnosti. Ateliér j + e architekti se usídlil v samostatných kancelářských prostorech se samostatným vchodem od silnice. Apartmány mají v přízemí navržené velkorysé denní prostory, zatímco ložnice a koupelny jsou ukryté pod střechou, osvětlené řadou oken VELUX umístěných po jejich obou stranách. Dům, jehož myšlenka se zrodila v hlavách tří párů v roce 2013, se stal domovem pro deset lidí – sedm dětí narozených po zahájení stavebního procesu. Oplocené zahrady, „skleníky“, společné prostory i hřiště pod střechou poskytují bezpečný, zdravý a inspirativní prostor pro každého z jeho nejmladších obyvatel.